• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2018
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 476 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 271 BANORË

Udhetimi rreth botes Barka e pare ne bote me rreze diellore mahnit aziatiket

12-10-2011 Jane befasuar kete te merkure te gjithe ata qe shijuan pamjet spektakolare te vepres se vetme ne bote, te nje barke qe punon me rreze diellore dhe qe u shfaq sot prane brigjeve aziatike. Ne keto te fundit ajo do te qendroj plot 15 dite ndersa po kryen misionin unikal rreth botes. E njohur me emrin "Turanor Planet Solar" barka unikale u nis ne muajin shtator te vitit te kaluar nga Monako per te vijuar udhetimin rreth botes. Me nje katamaran afro 31 metra te gjate dhe  mese 15 metra gjeresi barka ka rreth 500 meter katror panele diellore. Kostoja marramendese per te eshte kufizuar ne 26 milion dollare. Per afro 140 dite barkes do ti duhet te pershkoj rreth 40 000 kilometra permes nje itinerari ujor ku do te kaloj ne Oqeanin Atlantik, Kanalin e Panamase, Oqeanin Paqesor, Oqeanin Indian dhe me pas permes Kanalit te Suezit per te Kaluar ne detin Mesdhe. Barka eshte ideuar nga nje person nga Zelanda e re por u ndertua ne Gjermani. Shpejtesia maksimale e saj eshte 15 kilometer ne ore.
Imazhi ne Bashkengjitje Kortezi AFP
Corovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

PERSONALITETI 2018 PËR SKRAPARIN

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA