LAJMI I FUNDIT:
SKRAPARI - TOMORRI FT 0:5 MEMALIAJ - NAFTËTARI FT 0:1 PERMETI - ORIKUMI FT 2:1 HIMARA - BILISHTI FT -:- DOMOSDOVA - TEPELENA FT 2:3 GRAMOZI - DELVINA FT 1:0

Më herët

Trashëgimi

Sporti

6.12.11

Koordinata X: Pamjet e rralla te Tomorrit te Viteve 1800' mes pershtypjesh te Eduart Lir dhe Noel Rogers


Ne kete link Corovoda On Line promotori i vetem i informacionit lokal i dedikohet me se shumti disa imazheve te rralla qe ekzistojne ne arkivin tone mbi Malin e Tomorrit te viteve 1800. Eduart Lir gjate udhetimit te tij ne asokohe ne ate qe quhet tashme mali Legjende Mal Baba ka dhene panoramen mes imazheve qe Corovoda On Line ndan me ju ne kete numer te trete te serise Koordinata X qe synon t'ju njoh me shume me historikun e arkivave rreth Skraparit. Por te shumte kane qene studiusit e huaj qe kane folur per Tomorrin.

Keshtu ne Vitin 1920 Noel Roger bashkeshortja e Konsullit zvicerian ne Shqiperi do te shprehej e habitur nga bimesia e rralle ne Malin e Tomorrit. Pamjet ne bashkengjitje urojme te perfshihen ne te vecanten tuaj mbi lokalitetin.

Corovoda On Line

Qeveria Indiane: Rrjeteve Sociale : Hiqni Sharjet ndaj Politikaneve ne Facebook

India u ka kerkuar faqeve te internetit dhe rrjeteve sociale te heqin permbajtjet me ofensiva per lideret politike dhe religjoze. Kete e beri te ditur vete Ministri i Komunikacionit Kapil Sibal duke lajmeruar nje rregullore te re per publikimin e materialeve online:
" Nuk do te jete nje censure - tha ministri - por nje menyre per te evituar shperndarjen e shkrimeve dhe fotove qe jane te padeshiruara"
Gjate mengjesit te kesaj te marte 6 dhjetor 2011 Ministri Indian i Komunikacionit Kapil u takua edhe me perfaqesues te rrjeteve te famshme sociale si dhe te Google, YouTube dhe Yahoo. Lajmi u be i ditur nga India Today
Corovoda On Line

Zbulohet permes rrezeve X Autorportreti i Paperfunduar i Rembrandt

Permes nje teknologjie mjaft te avancuar te perdorimit te rrezeve X u zbulua nje pune e paperfunduar qe i perket shekullit te 17 te piktorit te famshem gjerman Rembrandt Van Rijn. Behet fjale per nje punim te paperfunduar ku u zbulua se behej fjale per nje autoportret te tijin. Shkencetaret besojne se ne ate kohe Rembrandt mund te kete qene 24 vjec dhe autoportreti i perket vitit 1630. Por ky autoportret u zbulua ne menyre teper te rralle. Permes nje sistemi ngjyrash monokrom u krahesua nje pikture e tij e cila me pas u konvertua ne kolorin gri duke dhene dy versione prej se cileve doli i perbashketi ne nje dominim gri qe mudesoi dritehijen. Gjithcka u arrit permes nje sistemi dedektor te quajtur Maia i cili fillimisht analizoi ngjyrat e perdorura ne vepren "Old Man with a Beard" ( Plaku me mjeker" Me pas Maia dha nje rezultat si ky ne foto bashkengjitur qe per studiusit nese nuk do te ishte sistemi dedektor Maia do te ishin dashur 30 dite por fale tij u dha brenda 8 oreve.
Corovoda On Line

Rishfaqet qe prej 2008 Lideri i Levizjes Hezbollah ne Bejrut. Uroi per festen e Ashures

Lideri i Levizjes Shiite te Libanit te quajtur ndryshe Hezbollah u rishfaq kete te marte 6 dhjetor 2011 ne Bejrut. Hassan Nasrallah u shfaq sot ne festimet per Diten e Ashures ne kryeqytetin e Libanit ndersa hera e fundit qe ai u shfaq publikisht ishte ajo e vitit 2008. Ai u shfaq ne nje zone sekondare te kryeqytetit te Libanit ndersa uronte per festen shiitet. Pamjet e nje televizioni treguan pranine e pare publike te tij qe pas 2008 viti i fundit kur ai u shfaq publikisht.
Corovoda On Line Imazhi Kortezi AFP

Vleresohet aktorja Meryl Streep. Presidenti amerikan Barack Obama ben pritje ne Shtepine e Bardhe

Presidenti amerikan Barack Obama beri nje pritje ne Shtepine e Bardhe per 5 me te vleresuarit e Qendres Kennedy per mirenjohje per karrieren e tyre artistike mes te cileve dhe aktorja e famshme Meryl Streep. Lista e 5 me te vleresuarve ne edicionin e 34 te ketij kompeticioni pervec Meryl Streep ka edhe  emrat e njohur si kengetarja Barbara Cook, Kompozitori Sonny Rollins, kengetari dhe Kompozitori Neil Diamond. Obama i priti ne nje takim paraprak 5-shen e vleresuar per karrieren artistike ne parapritje te ventit Gala qe do te trasmetohet nga rrjeti CBS ne 27 dhjetor 2011 nga Washingtoni. Ne ceremoni do te marrin pjese edhe pjesetare te familjes Kennedy si Vicky Kennedy, (e veja e senatorit Edward Kennedy) dhe Jean Kennedy Smith dhe Caroline Kennedy. Qendra Kulturore Kennedy vlereson keshtu 5 artistet e medhenj per kete edicion 2011 te cilet kane dhene nje kontribut te madh per jeten kulturore te kombit amerikan ne gjithe boten.
Corovoda On Line

Filipine: Polici Rrugor rregullon trafikun duke kercyer dhe veshur si Babagjyshi

Pamje te rralla u shperndane kete te marte 6 dhjetor 2011 ne rrjet te marra nga Manila Kryeqyteti i Filipineve.  Ne imazh shfaqet nje punonjes i Policise Rrugore i veshur si Santa Claus apo Babagjyshi i Vitit te Ri. Ai quhet Ramiro Hinojas dhe punon ne qendren e Kryeqytetit te Filipineve ne Manila per te rregulluar trafikun. Edhe me heret ai eshte mjaft i famshem ne rajon por edhe ne internet pasi njihet si polici qe kercen gjate punes me ritme te ndryshme muzike per te rregulluar trafikun. Imazhi u shpernda pak minuta me pare.
Corovoda On Line Imazhi Kortezi AFP

Brazil: Autobuzi perlaset me Kamionin te Pakten 8 te plagosur Ja Imazhi

Te pakten 8 persona mbeten te plagosur me lendime serioze nga nje aksident qe ndodhi pak minuta me pare ne Brazil kete te marte 6 dhjetor 2011. Aksidenti ndodhi ne kilometrin e 32 te nje rruge ne rajonin e Jandira. Ende nuk dihen shkaqet e aksidentit por mendohet se shpejtesia e madhe e nje prej mjeteve mund te kete qene shkaku. Te 8 te plagosurit kane lendime dhe kryesisht veshtiresi ne frymemarrje por asnje prej tyre nuk rrezikon jeten thane autoritetet e zjarrefiksve te ardhur menjehere ne vendngjarje. Mediat Braziliane dhane menjehere pamjet e aksidentit dhe mbuluan live, imazhi i marre prej nje televizioni brazilian pak caste me pare.
Corovoda On Line

Shkencetaret ngrene alarmin: Deti i Vdekur po shkon drejt zhdukjes

Nje grup shkencetaresh paralajmeruan se Deti i Vdekur po shkon drejt tharjes si pasoje e ngrohjes globale. Shkencetaret leshuan nje paralajmerim per autoritetet e Izraelit dhe te Jordanise per te kufizuar nderveprimet ujore qe behen me Detin e Vdekur per te marre masa per ta ruajtur kete rezervat natyror. Sipas shkencetareve ne mostrat e marra ne kampion mes 120 000 vjetesh ky Det do te thahet teresisht. Nje nder masat qe duhen marre sipas shkencetareve eshte perdormi racional i burimeve ujore pasi niveli i ujit po ulet me shpejtesi te madhe. Gjithashtu perdorimi i burimeve ujore me efikasitet ne popullate do te ndihmonte qe ky det te ekzistoj.
Corovoda On Line

Atentat Kamikaz ne Afganistan: Mbi 30 te vdekur ne Festen e Ashures

Te pakten 30 persona mbeten te vdekur ne Kabul, Afganistan pasi nje kamikaz u vetshperthye perpara nje objekti fetar shiite ku ndodheshin qindra besimtare qe ishin mbledhur me rastin e festes se Ashures, nje prej festave me te shenjta per shiitet ne te gjithe boten ku perkujtohet martiri imam Hysein nipi i profetit Muhamed ne diten e ashures Ne promemorie te betejes se Qerbelase ne Irak te viteve 680.Televizioni afgan shfaqi pamjet ku shume persona shfaqeshin te plagosur dhe kerkonin ndihme. Ne gjithe vendin pati edhe viktima te tjera. 4 te vrare mbeten perpara xhamise se Mazar Sharif ne veri te Afganistanit nga nje shperthim i ardhur nga nje biciklete bombe. Te plagosur u rregjistruan edhe ne Kandahar City nga shperthimi i nje motorciklete te mbushur me eksploziv.
Corovoda On Line. Imazhi Kortezi Associated Press

Camarrokja Michelle Hunziker edhe njehere sukses. Por me ndryshe Ja Imazhi

Bashkedrejtuesja e programit argetues Wetten, dass..? nje show tv qe trasmetohet ne kanalin gjerman ZDF, Michelle Hunziker i ofroi moderatorit kryesor te shfaqjes nje pamje qe u prit me shume te qeshura gjate trasmetimit live te shfaqjes 2 dite me pare. Ne shfaqjen televizive ku te ftuar vip ishin shume emra te njohur si Leny Kravitz, Meat Loaf etj, Michelle bukuroshja zviceriane e njohur ne Shqiperi kryesisht permes debutimeve ne kanalet italiane, i tregoi befas drejtuesit te show Thomass Gottschalk te ndenjurat e saj pasi kishte veshur nje fustan te improvizuar me fotot e disa personazheve ne brendi. Eventi televiziv pati audiencen maksimale ne kanalin gjerman ZDF dhe imazhi ne bashkengjitje i perket pikerisht ketij momenti. Michelle Hunziker eshte nje nder moderatoret me simpatike dhe mjaft fun ne median gjermane, zviceriane dhe ne ate italiane. Ne profesionin primar te saj ajo eshte nje aktore por nee show biz hyri me se tepermi edhe fale marteses qe pati me kengetarin italian Eros Ramazzotti.
Corovoda On Line Imazhet ZDF

E rralle: Ja xhaketa Gjigande. Kinezet bejne Xhaketen 6.5 metra te larte

Nje imazh i rralle u shpernda dje e hene 5 dhjetor 2011 nga Associated Press per mediat nderkombetare. Keshtu nje grup prej 18 kinezesh arriten te nxirrnin ne pah punen e tyre prej afro 2 muaj rresht per vepren e rralle. Nje Xhakete per meshkuj me lartesi 6.5 meter u reklamua dje. 8 teknike dhe 10 konstruktore finalizuan instalacionin e rralle ku pervec xhaketes shfaqej edhe kemisha dhe kravata gjigande. Vepra u ekspozua ne qytetin e Taiyuan pjese e provinces kineze te Shanxi.
Corovoda On Line Imazhi Kortezi Associated Press

Japoni: 900 ushtare per te kryer dekontaminimin ne Fukushima Misioni nis neser 7 dhjetor

Japonia miratoi kete te marte 6 dhjetor 2011 dergimin e 900 ushtareve te Forcave te Vetembrojtjes, te cilet duke nisur nga neser e merkure 7 dhjetor 2011 do te bejne dekontaminimin e ndertesave prane platformes nukleare energjitike Daichi Fukushima. Operacioni do te zgjas 2 jave dhe ushtaret do te kooperojne me nje njesi te specializuar kunder radioaksionit. Operacioni do te shtrihet edhe ne disa lokalitete te tjera ne nje rreze prej 7.9 deri ne 16 kilometra nga centrali berthamor. Lajmi u be i ditur nga agjencia e lajmeve Kyodo News.
Corovoda On Line Imazhi Kortezi Associated Press

Bullgari: Kryeministri 52 vjecar mund te zgjidhet Lojtari i Vitit

Kryeministri Bullgar Boiko Borissov eshte nder me te votuarit ne nje sondazh elektronik qe fton votuesit te zgjedhin lojtarin me te mire te futbollit bullgar. Boiko Borissov qe luan si amator ne klubin Vitocha Bistrisa, nje ekip i kategorise se trete, ka marre deri tani 44% te votave i ndjekur nga sulmuesi Dimitar Berbatov qe luan me rezervat ne Manchester United qe ka siguruar 24 % te votave. Rezultatet do te shpallen ne 23 dhjetor 2011 u be e ditur ne websitin bullgar. Por nga ana e tij Kryeministri Borissov njehersh edhe nje atlet i karatese ka kerkuar qe votimi te anullohet.
"Kjo nuk tregon qe une jam lojtari me i mire, por qe futbolli bullgar i eshte nenshtruar reformave te nje politike te re" tha kryeministri bullgar.
Corovoda On Line
 
Copyright © 2009-2015 Corovoda OnLine
Powered byBlogger