• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2018
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 476 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 271 BANORË

Koordinata X. Corovoda e Binjakezimeve. Shtypi italian per viziten me te fundit

Qyteti i Corovodes, nje entitet i vogel administrativ ne Shqiperine e Jugut pas 1990 e ne vijim ka patur edhe nje mori te shkurter bashkepunimesh me qytete italiane. Fillimisht Corovoda u binjakezua me rajonin e Senegalia ne Itali, ndersa vitet pasuese nuk e vijonin kete kooperim. Marredheniet vendoseshin nga drejtuesit e pushtetit lokal por ato duhet te mbaheshin si marredhenie edhe me drejtuesit e tjere qe do te zgjidheshin. Ky ka qene binjakezimi i pare mes dy vendeve. Me vone ne 2006 nje grup nismetaresh italiane kerkuan te vendoseshin marredhenie bashkepunuese mes nje Corovodes dhe Nje rajoni verior ne Itali te quajtur Pieve di Cadore. ne 2008 nje delegacion i larte lokal i Corovodes vijoi kooperimin duke i kthyer viziten e 2006 perfaqesuesve italiane. Por me vone marredheniet nuk do te vazhdonin. Nuk u diten arsyet por 2010 pritej te ishte konkretizimi i binjakezimit te nevojshem per qytetin e Corovodes. Lidhur me viziten e 2008 shtypi italian rajonal do te shkruante gjeresisht mbi viziten e rangut te larte te Skraparit te asaj kohe. Ne bashkengjitje pak imazhe nga shkrimet ne fjale.
Corovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

NËN AXHENDË

8 Gusht - 76 vite nga Krijimi i BRASH, Lirzë, Helmës Skrapar
15 Gusht - 8 vite krijim i blogut lokal Corovoda Online
15 Gusht - Në promemorie kjo përkon me një ndër aksidentet e rënda të ndodhura në skrapar. Në Grepckë, 6 të rinj humbën jetën pasi një mjet me të cilin udhëtonin ra në brendësi të Kanionit Osum
19 Gusht - Në Zaloshnje, mbahet festa e zonës
20 Gusht - 74 vite nga Krijimi i Brigadës 16 Therepel, Skrapar
21 Gusht - Sivjet është Ditë pushimi në Shqipëri përkon me festë fetare.
22 Gusht - Dita Zyrtare e Pelegrinazhit Bektashi në Kulmak
23 Gusht - 83 vite nga rënia e heroit Riza Cerova
25 Gusht - Mbyllet zyrtarisht Pelegrinazhi Bektashi në Kulmak, Skrapar
25 Gusht - 26 Vite nga Greva e Poliçanit, Greva e parë Sindikaliste në Shqipëri
27 Gusht - 41 vite nga ndarja nga jeta e heroit Zylyftar Veleshnja
27 Gusht - Kjo datë konsiderohet si datë e krijimit të Kooperativës së parë në Skrapar, e cila u krijua në Vërzhezhë Skrapar në 1955

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA