• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2018
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 476 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 271 BANORË

Koordinata X. Skrapari 1910 (foto) Ceta patriotike e Servet Zaloshnjes

Vitet 1900 – 1910 jane vitet kur ne Skrapar, nen udheheqjen e patrioteve vendas, krijohen nje numer cetash sic jane ajo e Lace Backes, Servet Zaloshnjes, Jace Gjergjoves, Ali Farmaqi, Tajar Vendreshes etj. Keto ceta zhvilluan nje aktivitet te dendur kunder pushtuesve si ne krahinen e Skraparit, Tomorrices ashtu edhe ne krahinat fqinje. Ne muajin Maj 1911 krijohet Komiteti Shqiptar i cili kishte qellim bashkimin e gjithe popullit te Skraparit ne lufte kunder turqeve si dhe lidhjen e kesaj levizje ne perpjekjet ne luften e popullit te krahinave te tjera. Ketyre perpjekjeve populli i Skraparit te 1911 u kendonte:
Ne daç te na vrasin
Ne daç te na presin
Bashke kemi lindur
Bashke do te vdesim
Imazhi ne bashkengjitje ne Corovoda On Line i perket vitit 1910, ku paraqitet Ceta e Servet Zaloshnjes, nje imazh i rralle i publikuar per te paren here ne blogun tone.
Corovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

PERSONALITETI 2018 PËR SKRAPARIN

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA