• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2018
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 476 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 271 BANORË

Koordinata X. Skrapari 1910 (foto) Ceta patriotike e Servet Zaloshnjes

Vitet 1900 – 1910 jane vitet kur ne Skrapar, nen udheheqjen e patrioteve vendas, krijohen nje numer cetash sic jane ajo e Lace Backes, Servet Zaloshnjes, Jace Gjergjoves, Ali Farmaqi, Tajar Vendreshes etj. Keto ceta zhvilluan nje aktivitet te dendur kunder pushtuesve si ne krahinen e Skraparit, Tomorrices ashtu edhe ne krahinat fqinje. Ne muajin Maj 1911 krijohet Komiteti Shqiptar i cili kishte qellim bashkimin e gjithe popullit te Skraparit ne lufte kunder turqeve si dhe lidhjen e kesaj levizje ne perpjekjet ne luften e popullit te krahinave te tjera. Ketyre perpjekjeve populli i Skraparit te 1911 u kendonte:
Ne daç te na vrasin
Ne daç te na presin
Bashke kemi lindur
Bashke do te vdesim
Imazhi ne bashkengjitje ne Corovoda On Line i perket vitit 1910, ku paraqitet Ceta e Servet Zaloshnjes, nje imazh i rralle i publikuar per te paren here ne blogun tone.
Corovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

NËN AXHENDË

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA