• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Itali: Pas Eventit: Iniciativa e Albania e Futuro "Kur dy popuj festojne" Italiane e Shqipetare festojne ne sheshin kryesor

Ate qe kohet mbase nuk kane mundur ta benin, Festa e dy popujve nje organizim i Albania e Futuro ne Bashkine e Tavernelle Val di Pesa ne Itali dha emocione te larta. Ky ishte Edicioni i Pare i nje sfide qe vitet ne vijim do ta vazhdojne per shume gjate. Corovoda On Line gjate ketyre diteve i ka kushtuar hapesire ketij eventi, por sot vjen edhe Komunikimi Zyrtar per Shtyp i ideatorit kryesor te ketij eventi "Albania e Futuro", dhe Presidentit te ketij Organizmi Astrit Cela, nje tjeter krenari e Skraparit. Ne bashkengjitje po publikojme te Plote Komunikimin per Shtyp mberritur per Corovoda On Line pak pas ores 17:00 e enjte 19 Korrik 2012


BASHKIA E TAVERNELLE VAL DI PESA
ZYRA E SHTYPIT E BASHKUAR E ZONES SE CHIANTI FIORENTINO

Autoritete, intelektualë, artistë, dhe shume familje kane qene të pranishëm në aktivitetin 

Qindra italianë dhe shqiptarët bejne feste ne sheshin kryesor te qytetit.
Sukses i madh i Festes se miqësisë midis popujve Italian e shqiptar.

Tavarnelle di Pesa në Chianti, 17 korrik 2012. Një mbrëmje dhe një shesh i mrekullueshem qe kane bere te ndihen si ne shtepine e tyre qindra familje shqiptare. Një festë e deshiruar edhe nga shume miq italianë , nje rast i papare per zonen e Chiantit qe festoi miqësinë dhe njohjen mes dy popujve.
"Iniciativa u zhvillua në një atmosferë te ngrohte dashamiresie, qetësie dhe te respektit reciprok - tha kryetari i bashkise Tavarnelle, Sestilio Dirindelli - ishte emocionuese për të parë nga afer shqiptare dhe italiane të shkembejne opionone midis tyre, te festojne dhe kërcejnë së bashku: rruga e integrimit është diçka që realizohet nëpërmjet operacioneve të tilla me perkrahjen e te githeve ne jeten e qytetit tone." Ky ishte komenti qe kryetari bashkise Tavarnelle beri per suksesin e Edicionit te pare te Festes se Miqesise midis dy popujve tane qe u realizuar me daten 13 korrik ne Sheshin Matteotti . Determinante ne realizimin e mbremjes se mrekullueshme ishin pjesmarrja e shumte e komunitetit shqiptar ne krahinen e Toskanes dhe prezenca dhe kontributi e personaliteteve te ndryshme te istitucioneve , te fushes kulturale dhe artistike.Gjate mbremjes e moren fjalen si të ftuar te nderit, Kryetari i Bashkisë Orikum, Gëzim Capoj, kryetar i Qarkut rrethit të Beratit Petrit Sina, dekan i Universitetit të Tiranës -"Luarasi” - Irakli Koçollari. "Secili prej tyre - tha kryetari – solli eksperiencen dhe interesin per te ndermarre bashkepunime dhe projekte te perbashketa per te intensifikuar raportet dhe njohjen ne fushen e kultures,turizmit dhe ate istitucional midis Shqiperise e Italise. Miqte shqiptare u përshëndetën edhe nga keshilltari i Provinces Firenze Fusi, këshilltari rajonal Mark Manneschi e keshilltari bashkise Raffaele Tasso.
Në vazhdimesi te mbremjes ishin dy çmime të institucionalizuara nga shoqata "ALBANIA E FUTURO”, shoqata që organizoi iniciativën në bashkëpunim me Qytetin e Bashkimit Barberino Val d'Elsa –Tavarnelle Val di Pesa : njëri i është dhënë Regjisorit shqiptar Roland Sejko për filmin e tij dokumentar "Shqipëria Vendi Perballe", cmim i motivuar nga vëmendja dhe kontributi në përhapjen e njohurive historike dhe kulturore të Shqipërisë. Cmimi tjeter u caktua për zotin Cosimo Pulito , Drejtor Rajonal i Zjarrfiksit - Toscana dhe Komandant i Ndihmes se Anijes Konkordia Kosta. Nga Livorno arriti një tjetër shpëtimtar shumei i vecante ,Arturo nje qen shumë i veçantë, një nga qentë e shpëtimit më me përvojë ne zone. Mbremja u be me entuziaste me brohoritjet e pjesmarresve kur ne skene dolen kengetarja folk Lisetta Luchini, e shoqëruar me mandolinë nga Marta Marini, dhe Kozma Dushi, këngëtar i njohur në shkallë kombëtare në Shqipëri.

"Njohja e historise, kultures dhe traditave shqiptare - tha Astrit Çela, president i shoqates “ Albania e Futuro” -mund t’ju sherbejne italianeve per te trajtuar me se miri ata që jetojnë prej gati njëzet vjetesh se bashku dhe te ndertojne te ardhmen , ne falënderojmë Administraten e Bashkise dhe në veçanti Kryetarin e saj Dirindelli për mbështetjen dhe jemi mirenjohes per te vleresuar kontributin e te gjitha familjeve shqiptare që kanë marrë pjesë dhe ka punuar me pasion për realizimin e këtij aktiviteti ".
Nga Zemra e Shqiperise, Drejt e ne Zemrat Tuaja! Ju po ndiqni Corovoda On Line
©Corovoda On Line. Ne Bashkengjitje Imazhet nga Ky event

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA