• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Koordinata X: Masakrat e janarit 1944 ne Skrapar (3) Masakra e Krushoves

Koordinata X ndalet ne nje tjeter masaker te janarit 1944 ne Skrapar. Kete here Masakra e Krushoves sipas deshmise se Abedin Xhaje. Eshte 11 janar 1944. Nje batalion i forcave gjermane hyn ne fshatin Krushove. Por nuk ishin vetem Kishin grumbulluar e rrembyer me force, burra djem e pleq nga shume fshatra para se te vinin ne Krushove. Te arrsetuaret gjermanet i mbajten te kycur ne Tyrben e Krushoves. Mes tyre ishin burra e djem nga Potomi, Krasta, Kapinova, Turbohova, Krushova etj. Masakra do te niste sapo u erresua. Ne mbremjen e vone te 11 janari 1944, gjermanet egersisht po pushkatonin nje e nga nje bijte e Skraparit. Masakra barbare u be ne luadhin e Teqese ne Lagjen Zyko. Ne mengjesin e 12 janarit 1944, sheshi mbante dhimshem 43 kufoma. Masakra vazhdoi edhe kete dite. Ballistet dhe Nazistet mbasi dogjen lagjen Zyko dhe Xhaje, u futen ne lagjet e siperme te fshatit.  Aty gjeten nje italian dhe e dogjen te gjalle bashke me kasollen. 6 kilometra larg Krushoves ata gjeten 8 partizane dhe 1 italiane. I kapen dhe i cuan ne Qafen e Spahinjeve dhe atje i pushkatuan.
Eshte Historia Tjeter... Me e paharrueshme e viteve. Ne Promemorie te Kujtimit eshte Corovoda On Line
©Corovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA