• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2018
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 476 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 271 BANORË

8 Gusht: Festa e Helmesit, ne Skrapar. Disa drejtues lokal te pranishem ne eventin e neserm

Neser me 8 gusht 2012 do te kujtohet dita e BRASH ne nje prej pikave mjaft turistike te Skraparit, ne Helmes. Festa e pervitshme behet ne promemorie te 8 gusht 1944 ku u mbajt pikerisht ne kete vend Kongresi i Pare i BRASH (Bashkimit Rinor Antifashist Shqiptar). Keshtu mesohet se krahes te deleguarve nga Komiteti i Veteraneve te rrethit Skrapar, edhe disa drejtues Komunash do te jene te pranishem ne kete feste. Vendi turistik ne fakt eshte nje nder te rrallet e zones, dhe nje pike strategjike pak e rrahur nga turistet e huaj. Ne kete vend ne 1944 mendohet se Enver Hoxha qendroi per afro 7 muaj, ne Helmes te Skraparit.


Imazhi bashkeshoqerues eshte i arkivit tone dhe jep pamje te Festes se Helmesit ne vite me pare, si dhe po ne foto shfaqet shtepia ku Enver Hoxha qendroi per afro 7 muaj.
©Corovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

NËN AXHENDË

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA