• ---
  • ISLANDË, SËRISHT NË FOKUS TË MEDIAVE KLEVIS SULA
  • NJË TUBIM LUTJEJE PËR 20 VJEÇARIN NGA SKRAPARI DO TË MBAHET NË REJKJAVIK
  • QINDRA ISLANDEZË JANË NJOFTUAR PËR NJË EVENT NË FACEBOOK PËR DATËN 17 DHJETOR 2017
  • SIPAS NJË POSTIMI NË FACEBOOK, DO TË NDIZEN QIRINJ E KRYHEN LUTJE PRANË VENDIT KU NDODHI NGJARJA
  • TRUPI I PAJETË I KLEVIS SULA, 20 VJEÇARI NGA SKRAPARI PRITET TË VIJ NË FUNDJAVË
  • CEREMONIA MORTORE DO TË MBAHET NË ÇOROVODË KU PREJ DITËSH FAMILJA KA HAPUR DYERT E MORTIT
  • 20 VJEÇARI NGA SKRAPARI U QËLLUA DISA HERË ME THIKË NË MENGJESIN E 3 DHJETORIT, NË REJKJAVIK - ISLANDË

Corovoda: Dasmat, Studentet dhe emigrantet i sjellin "zhurmen" qytetit te vogel

Corovoda e ketyre diteve te prag mes gushtit 2012 ndodhet ne pikun e gumezhimit lokal. Fundjavat tradicionale te dasmave mbeten ato me tipiket e dasmes skraparase, ndersa prej javesh nje qytet i tere ndodhet ne "Aheng". Kjo sepse dasmat ne kete periudhe jane te shumta. Por rruget e qytetit ku ndonse statistikisht numerohen 7 000 banore realisht mendohet se jetojne afro 4 000 te tille u plotesohet numri kryesisht nga studentet qe rikthehen ne vendlindje apo edhe emigrantet e shumte. Qyteti i ketyre diteve duket me i larmishem dhe si per cdo gusht edhe ky mbetet nje nder me te frekuentuarit e muajve qe kaplojne ne agoni 11 muajt e tjere te vitit. Te pakten per disa emigrante problematikat me kryesore vijojne te mbeten segmente rrugore te paasfaltuar kryesisht ne hyrje dhe dalje te Corovodes. Ndersa mbremja e veres tradicionalisht sjell tejmbushjen e lokaleve kryesore te qytetit. Edhe perse eventetet kulturore verore thuajse mungojne totalisht, baret, resorantet, takimet me miqte dhe pyetjet kurioze Kush eshte Ky? apo Sa paske ndryshuar? jane percmalljet e nje vere ne qytetin e Corovodes.
©Corovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

ALSSH SKRAPAR - Kjo faqe mbështetet nga Agjensia Lokale e Sigurimeve Shoqërore Skrapar.

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA