• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2018
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 476 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 271 BANORË

Ne kujtime: Vasil Qesari dhe Ostrovica e Skraparit. Ja poezite e Kohes kur ishte ne Backe

Ndonse i lindur ne Vlore ne 1948, per kohesit e pas 70's emri Vasil Qesari nuk ka sesi te harrohet per nxenesit e asaj kohe ne Skrapar. E pikerisht ne vitet 1970 deri ne 1973 ai u emerua mesues ne shkollen 8 vjecare ne Backe te Skraparit. Lidhur me keto kujtime vete Vasil Qesari shkruan: "...  ne kujtime te largeta e pikerisht aty, ne Backen malore e te larget te Skraparit ku, ne vitet '70 -'73, isha emeruar mesues ne nje shkolle 8 - vjeçare. Ishim kater mesues e banonim ne nje dhome te shkolles e aty flinim edhe hanim. Ajo ishte "rezidenca" jone alpine ! Aty,rreze Ostrovices, afer 1800 m/lartesi, "mjeti" yne i vetem zbavites ishte nje radio "Orion"me llamba te cilen une e kisha sjellur nga Vlora gjer ne Corovode e pastaj, ngarkuar mbi nje mushke bashke me ca plaçka te tjera, mezi e kisha çuar gjer ne fshatin malor... Degjoja, aso kohe, shpesh "Radio France International" e "Radio Montecarlo" .... Corovoda On Line ne vazhden e te ofruarit te informacioneve te cilat i perzgjedhim per te qene sa me prane jush, ne vijim publikon disa poezi te Vasil Qesarit bera ne kete periudhe ne Backe, Skrapar shkeputur nga vellimi Lulet e Nates

Portreti Im

Mërzitja e Dhimja përbëjnë hirin
e zjarrit tim që flakëron prej kohësh,
të syve të mi me bisht ( kujtim nga nëna )
plot dritë, dhëmshuri dhe kuriozitet…
Të kësaj goje që pi vetëm ujin e shqetësimit,
të profilit tim të konsumuar nga erozioni i
varfërisë, lodhjes e trishtimit,
të dhëmbëve të rrallë, gurë të gjymtuar
nga myshku i pafjalësisë,
të flokëve të djegur nga dielli mëdhetar,
të trupit tim të pakët nga trashëgimnia,
fëmijnia e varfër, ushqimi e letargjia.
Për pak kohë ç’do të mbetet nga gjithë kjo?
Përgjigjja është e lemerishme, o shpirti im!
Asgjë, veçse një skicë e zbehtë që harrohet,
humbet e vdes në vetmi.
E që koha – kjo plakë e neveriteshme-
çdo ditë e fshin me leckat e saj të fëlliqura.
Megjithatë, o plakë shtrigë,
ti nuk do të fshish nga e imja memorie
ato që ishin Dëshira dhe Mendimi im!…
Backë – Skrapar ( 1971 )

Natë e Bardhë

Natë. Jashtë bie borë…
Natyra si piktorë surealistë
skicon peisazhe të frikëshme.
Ftohtësia e qiellit puth tokën
e pemët të tkurrura nga ngrica
lëvizin gjymtyrët e tyre të sakatosura
duke thirrur:
-Pak diell! Pak diell se vdiqëm!
Bardhêsia qëndron e varur kudo,
në fusha, male e horizont,
si çarçafët e nderur në muret e spitaleve
të sëmundjeve infektive.
E unë s’arrij të fle.
E bardhë për mua kjo natë
si qindra të tjera.
Dhimbja e zemrës më bezdis në krahëror.
Një qënje e padukëshme e mizore
Përditë bën të vdesë diçka përbrenda …
Backë – Skrapar ( 1972 )

Letra e Nënës

Si një nina-nana e harruar nga fëmijnia
së largu më erdhi letra jote, nënë !
Letra jote e parë, sa shumë e kam pritur…
Nënë e dashur!
Shkrimi yt si hieroglifet egjiptiane
ka më tepër dashuri se Kleopatra për Qezarin.
Ti shkruan pa pikë e presje si dekadentët,
po në letrën tënde ka më tepër dhëmbshuri
sa gjithë bota e tyre e vogël si lajthi.
“Të puth në sytë e bukur !” -shkruan ti
e unë mendohem e them me vehte:
“Ku e gjeti nëna ime kaq poezi?!”.
Falemiderit, nënëza ime,
të tillë gëzim s’kam ndjerë kurrë !
( Edhe kur e dashura më shkroi
me shkrimin e saj të rrallë,
të shumëpriturën letër të parë ).
Backë – Skrapar ( 1971)

Mjaft më!

Mjaft më
me kotësinë e këtyre ditëve
pa kufi mes dritës dhe errësirës!
Mjaft më
me këtë baltë të neveritëshme
në shuajt e këpucëve, duar e fytyrë !
Mjaft më
me këtë ushqim anemik e të pakët
të denjë për katërkëmbshit pa arsye!
Mjaft më
me shoqërinë e padëshiruar
të Mërzitjes, Trishtimit e Revoltës!
Mjaft më
me ftohtësinë e këtij vendi
e cila të shtyn reumatizmin e shpirtit!
Mjaft më
me këtë ferr polar
që zemrat ngrin si blloqe të kuq akulli!…
Backë – Skrapar ( 1971 )

Nga Zemra e Shqiperise, Drejt e Ne zemren tuaj! Eshte ky Blogu i vetem me interaktiv i Skraparit. Ky eshte Corovoda On Line
©Corovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

PERSONALITETI 2018 PËR SKRAPARIN

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA