• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Arsimi: Corovode Probleme me tekstet per gjymnazistet Per pak dite disa klasa “me duar ne xhepa” Reagimet: Do vijne!

Nisja e vitit shkollor do te nis me disa mangesi te perkohshme te pakten ne pajisjen me tekstet mesimore per disa klasa. Sipas nje raporti, disa nxenes te gjymnazit Ramiz Aranitasi ne Corovode ne pergatitjet finale te nisjes se vitit shkollor nuk jane pajisur me te gjitha tekstet. Vetem nje numer shume i vogel tekstesh tashme ndodhen nen pohuesen: “I kam blere” pasi shumica e tyre pritet te vijne ne vijimesi. Po ashtu me disa tekste mesimore qe eshte operuar gjate vitit te kaluar nuk do te jene rendesit e sivjetshem te se njejtit vit cka i ka bere edhe perpjekjet per sigurim te teksteve tek vitet e nje viti me pare me te frenuara. Ne disa klasa pervec Matematikes tekstet e tjera ende nuk kane mberritur, duke e bere kete jave te pare starti shkolle 10 – 15 shtator 2012 ende jo te gatshme per zhvillim procesi mesimor te rregullt. Por situata pritet te ndryshoj gjate diteve ne vijim. Tradicionalisht prej disa vitesh tashme, dita e pare e shkolles konsiderohet formale te pakten ne komunitet ndersa procesi mesimor gjate javeve te para thuajse tradicionalisht ka qene kaotik. Argumentat e tille te mungeses se disa teksteve apo kurrikulave mesimore shpesh here sherbejne si elemente “shperqendrues” per nxenesit, duke bere qe hulumtimi individual i tyre neper tekste te frenohet nga shenimet e mundshme te oreve ne fjale. Gjithesesi nje burim nga Zyra arsimore ne nje komunikim elektronik citoi se jane njohur me kete problem por se ky do te jete thjesht i perkohshem, ndersa pritet ardhja e teksteve. Ne 10 Shtator 2012 ne Corovode do te nis dita e pare e vitit shkollor 2012 – 2013. Pervec 2 shkollave 9 – vjecare dhe gjymnazit te pergjithshem ne Corovode edhe sistemi parashkollor (kopsht – cerdhet) do te rinisin gumezhimin.
©Corovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA