• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Koordinata X: Kujtimet e Myslim Pezes: Riza Cerova ne shtepine Tone (Viti 1924)

Corovoda On Line vijon publikimin e materialeve te rralla ne web qe kane te perbashket gjenezen Skrapar. Ne vijim publikojme nje material publikuar per te paren here ne Gazeten Dielli i Tomorrit, me te cilen kooperojme, nje media e shkruar e permuajshme botim i Shoqates "Tomorri". Materiali ne vijim eshte nje fragment i shkeputur nga libri " Myslim Peza, Deshmitar dhe Protagonist" me autor Hazis Gjergji.

Nga kujtimet e Myslim Pezës

Në drekën e 11 qershorit 1924, në Pezë mbërriti nga Peqini një batalion kryengritësish nga Berati e Skrapari, të komanduem prej kapitenit Riza Cerova. Im vlla njifesh me Rizain. Në fillim Rizai kishte qenë besnik i Zogut, por mbas shtypjes së lëvizjes për mbledhjen e Asamblesë Kushtetuese të marsit 1922, ishte largue prej tij.Shyqyriu i ndau xhandarët nëpër shtëpitë e pezakëve, kurse kapiten Rizai dhe dy a tre shokë të tij të afërt ndenjën te ne. Mbas drekës, Riza Cerova me forcat e tij u nis për në Tiranë. Ne pritem me shprese se Fan Noli do të na thërriste për t'i shërbye qeverisë së tij, por askush nuk u kujtue për ne. Asnjenit s'i ra ndër mend se përse kishim durue jetën e malit, burgjet, internimet; përse qemë djegë e ba shkrumb shtëpi e katandi. E kundërta, po, ndodhi. Bejlerët që u shpallën të rrëzuem, mbeten po prap në fuqi. Ne na thirren kur Ahmet Zogu me mercenarët e tij kishin zanë Shkallën e Tujanit. Çfarë të bajshim ne atëhere?
Nji ditë përpara se Ahmet Zogu dhe forcat e tij të hynin në Tiranë, nëpër luginën e Pezës u kthyen të mundun, po ato trupa që gjashtë muaj ma pare kishin hangër drekë me ne. Unë po merresha me bagëtitë në oborrin e kasolles pranë shtëpisë, kur vuna re se drejt meje po vinte nji oficer nolist, i shkurtën nga shtati, i parruem, me rrobat gjithë baltë. Ofiecrin e njihja. "Çfarë hall të ka ra?" - i thashë. "Ore hallin tim, se unë mirë jam, po atje lart është Riza Cerova, nuk lëviz dot." -"Riza Cerova?!" Unë nuk mund ta besojshe qe Riza Cerova rrinte majë kodrës, kur shtëpia jonë ishte e hapur për të në çdo kohë. Ishte po mbasdite, si gjashtë muej ma parë, por atij, siç dukej, i vinte randë t'u dilte njerëzve përpara; s'kishte ma asnji kuptim ta pyesja oficerin pse Rizai nuk rrinte për drekë.
U ngjita me vrap në kodër. Rizai ishte mbështet në trungun e nji ullini, i dërrmuem si mos ma keq. Përpara meje dergjej me kambët e anjtme nji nga burrat e vërtetë të Revolucionit të Qershorit. Ai kishte qenë ndër oficerët e parë që i ishin përgjigj thirrjes se Revolucionit Demokratik dhe e kishte mbrojt atë deri në fund. Rizai kishte nevojë për ndihmën tonë të shpejtë. Zbrita me vrap në shtëpi, bana gati mjekimin me qepë, alkool e garza. Ai u qetësue dhe filloi me hangar bukë. Në të njëjtën kohë im vëlla, Shyqyriu kishte ba gati katër kuaj dhe caktoi dy shoqërues për ta përcjellë Rizain e shokët e vet deri te vau në breg të Shkumbinit. Dy shokët tonë e shoqnuan Riza Cerovën deri në Shkumbin. Shumica e demokratëve morën rrugën e mërgimit, o babë, disa ranë në burgje ose u vranë tradhtisht. Nuk mund të shprehet dëshpërimi që ra në popull nga vendosja e regjimit të Zogut...

* Kjo pjesë është shkëputur nga libri “Myslim Peza, dëshmitar dhe protagonist” i autorit Hazis Gjergji, me lejen e vetë autorit per Dielli i Tomorrit.
©Corovoda On Line / Dielli i Tomorrit - shenim: Imazhi bashkeshoqerues ka karakter ilustrues dhe jo domosdoshmerisht ka lidhje me shkrimin

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA