• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2018
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 476 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 271 BANORË

Koordinata X: Viti ’74 Skrapaliu i vetmi qe punonte per organizimin e Manifestimeve gjigande ne Tirane. Si koordinoheshin paradat e kohes me mijera njerez ne to . Ja pak detaje

Jemi ne vitin 1974 ne Shqiperine e asaj kohe marredheniet me hungarezet ishin me te specifikuara ne sektore te vecante. Keshtu nje grup hungarezesh po punonin per informatizimin e tabelave elektronike ne Stadiumin “Qemal Stafa” per manifestimin e organizuar te ’74-s. Vetem me nje shqipetar, ata pranuan te punojne dhe ky do te ishte nje djale i ri, i lindur ne fshatin Muzhencke te Skraparit i cili spikaste ne njohuri dhe rezultate te mira. A.Nonaj me pas do te njihej si nje nder emrat e pedagogjise se universiteteve shqipetare ne fushen elektronike dhe informatike (2013). Por keto manifestime te medha kryesisht ishin per dite dhe data te vecanta. Mozaike figurash dhe dekore levizese qe krijoheshin neper shkallet e stadiumit nga mijera njerez ndersa nuk mungonin shfaqjet e parrullave tipike te atij sistemi. Per organizimin e koordinimin e ketyre levizjeve ne ate hapesire aq te madhe sherbenin disa sinjale te pasqyruara ne nje tabele elektronike ku duke pare simboliken e shenjes qe shfaqej ne tabele do te pasonte levizja e atyre qe perbenin mozaikun. Me largimin e ekipit hungarez i cili trajnoi dhe dha njohuri me shume per kete specifike elektronike qe ende nuk kishte hyre ne Shqiperi, puna vijoi nga A.Nonaj biri i Skraparit qe edhe keto dite (2013) rikthehet here pas here per te pare Skraparin e tij.
©Corovoda On Line- Imazhi nje perpunim grafik 1988 me karakter ilustues

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

NËN AXHENDË

8 Gusht - 76 vite nga Krijimi i BRASH, Lirzë, Helmës Skrapar
15 Gusht - 8 vite krijim i blogut lokal Corovoda Online
15 Gusht - Në promemorie kjo përkon me një ndër aksidentet e rënda të ndodhura në skrapar. Në Grepckë, 6 të rinj humbën jetën pasi një mjet me të cilin udhëtonin ra në brendësi të Kanionit Osum
19 Gusht - Në Zaloshnje, mbahet festa e zonës
20 Gusht - 74 vite nga Krijimi i Brigadës 16 Therepel, Skrapar
21 Gusht - Sivjet është Ditë pushimi në Shqipëri përkon me festë fetare.
22 Gusht - Dita Zyrtare e Pelegrinazhit Bektashi në Kulmak
23 Gusht - 83 vite nga rënia e heroit Riza Cerova
25 Gusht - Mbyllet zyrtarisht Pelegrinazhi Bektashi në Kulmak, Skrapar
25 Gusht - 26 Vite nga Greva e Poliçanit, Greva e parë Sindikaliste në Shqipëri
27 Gusht - 41 vite nga ndarja nga jeta e heroit Zylyftar Veleshnja
27 Gusht - Kjo datë konsiderohet si datë e krijimit të Kooperativës së parë në Skrapar, e cila u krijua në Vërzhezhë Skrapar në 1955

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA