• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Reforma Territoriale: Mbledhja e Keshillit te Qarkut Perfaqesuesit e djathte dakort per reformen por pa nuanca politike

Prefekti i qarkut Berat Selfo Kapllani, drejtoi nje dite me pare mbledhjen e parë të grupit të punës, të cilëve u vuri në dijeni detyrat e hartimit të raporteve dhe kryerjes së analizave, studimet dhe konsultimet me grupet e interesit, si dhe mbështetjen për kriteret e miratuara nga komisioni i posaçëm parlamentar. Në takimin e parë të grupit të punës, që u zhvillua në formën e bashkëbisedimit, ishin të pranishëm dy përfaqësuesit e komunave që drejtohen nga persona të cilët kanë kandiduar nën siglën e PD-së. Njëri prej tyre, Justi Zyka, kryetari Komunës Cukalat, që vijon të drejtojë këtë komunë në mandatin e tretë të tij, tha se është dakord me reformën administrativo-territoriale, por me qëllimin e vetëm, nëse ajo do të jetë dobiprurëse për banorët e këtyre fshatrave. Zyka shtoi se ishte dakord me grupin e punës dhe se do të ishte pjesë përbërëse e tij deri në momentin që po ky grup do të diskutojë probleme teknike, pa përfshirë brenda tij politikën. Thuajse të njëjtin problem ngriti edhe kryetari i Komunës së djathtë të Bogovës, Fadil Kapllani, i cili ishte dakord me reformën. Koordinatori teknik rajonal, Ymer Hoxha, e cilësoi si mjaft të rëndësishme këtë reformë për Qarkun e Beratit, ku shumë njësi vendore nuk arrijnë dot të ofrojnë asgjë për të zgjedhurit e tyre, kanë administratë të fryrë dhe nuk thithin dot investime. Qarku i Beratit numëron pesë bashki dhe 20 komuna, nga të cilat dhjetë në Rrethin e Beratit, dy në Rrethin e Kuçovës dhe tetë në Rrethin e Skraparit, ku këto të fundit kanë një numër të ulët banorësh. Reforma administrative dhe territoriale pritet të bashkojë shumë prej këtyre njësive vendore, ndërkohë që do të jetë tashmë grupi i punës që do të hartojë ndarjen e re administrative, e cila më pas do t’i kalojë për miratim Parlamentit.
©Corovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA