• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Shkrihen Komunat e Skraparit. Ndarja e re territoriale: Varianti kryesor: 2 Bashki do te veprojne ne Rrethin e Skraparit

Mendimet e ndryshme mbi Ndarjen e re Territoriale qe do te konkretizohet me hapat e saj te pare zyrtare nga muaji shtator 2014, parasheh edhe dy variante per Skraparin. Ne variantin e pare nje nder kriteret qe merret si baze eshte dendesia e banoreve per shtrirjen gjeografike. Sa u përket këtyre njësive të reja që do të krijohen, në projektligj parashikohet që për zonat me densitet të lartë, numri i popullsisë duhet të jetë minimalisht = 30 mijë, për zonat me densitet mesatar = 20 mijë, dhe ato me densitet të ulët, 10 mijë banorë. Rrethi Skrapar, 2 bashki ka një popullsi prej 27833 banorësh, ky rreth me kriteret e reja të ndarjes territoriale mund të ndahet në 2 bashki nga 10 njësi administrative që ka tani. Bashkia e Çorovodës dhe e Poliçanit janë qendra kryesore qe besohet sipas ketij varianti se do te "mbijetojne" nga ndarja e re territoriale. Nje variant tjeter qe qarkullon eshte edhe ai i krijimit vetem te nje komune dhe sipas ketij varianti do te kete 1 komune por asnje bashki. Gjithesesi diskutimet e para zyrtare per kete reforme do te behen ne shtator 2014
©Corovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA