• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2018
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 476 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 271 BANORË

Rruhije Hysko: "Vajza" e festivaleve. Një jetë mes këngës popullore skraparase

Në Imazh: Rruhije Hysko
Ajo është personazh i gjallë i këngës shekullore të Skraparit. Në çdo event artistik për vite e vite me radhë, kënga skraparase nuk do të kuptohej ndryshe pa praninë e saj. Rruhije Hysko është më shumë sesa thjesht një emër. Ndër vite me mijëra e mijëra skraparas imazhin dhe zërin e saj teksa shfaqej një event artistik, teksa kishte një koncert, teksa është një festival. Nuk mund të dihet nëse ishte kënga ajo që lindi Rruhijen apo ishte Rruhija që e lindi aq bukur këngën skraparase. E lindur në Çorrotat, mes maleve të Tomoricës së ashpër të maleve që në rini zëri i saj do të spikaste dhe do të buçonte përtej maleve të vendlindjes për të mbërritur edhe në Çorovodë shumë më përpara sesa ajo vetë të vinte përkrah me modelin e saj të jetës Shyqyrinë. Dashuria për artin, skenën e mbi të gjitha për këngën do të skiconte tek çdo pjesëtar i dinastisë Hysko një shëmbull të një familje model skraparase. Por jo çdo gjë do të ishte e lehtë në jetën e vështirë të atyre viteve, por çdo pengesë me zërin dhe falë zërit të saj shëronte edhe dhjetra e dhjetra skraparas teksa prisnin të dëgjonin në çdo rast ku Rruhija ishte, zërin e këngën e saj. Me të drejtë një ndër penat lokale do ta quante "Vajza e Festivaleve". Pjesëmarrëse në të gjitha festivalat folklorike të Gjirokastës, pjesëmarrëse e “Sofrën dibrane”  (2001) pjesëmarrëse në Festivalin Kombëtar të Shoqërisë Ansambleve Kulturore Artistike në Kaçanik e në qindra e qindra evente... Ajo është vlerësuar me dy medalje "Naim Frashëri" por titullin më të madh jemi të sigurtë se e ka fituar me meritë nga i gjithë populli i Skraparit.... sepse ajo vijon të mbetet një "vajzë" e festivaleve...

©Corovoda Online

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

NËN AXHENDË

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA