• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Skrapar: Ura e Kasabashit shpallet Monument Kulture i Kategorisë së Parë

Ura e Kasabashit u shpall monument kulture i kategorisë së parë. Vepra e cila mendohet se daton rreth 1640 ndodhet në afërsi të Çorovodës pranë burimit natyror të ujit të pijshëm të Guakut. Arkitekt Kasëmi një ndër emrat e njohur të perandorisë osmane në fushën e arkitekturës solli këtë vepër për vendlindjen e tij në shekullin e XVII kur dihet që ai ishte me origjinë nga Grëmshi i Skraparit. Vepra monumentale e Urës së Kasabashit një vit më parë u vlerësua edhe nga Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama që së bashku në një vizitë me kryeparlamentarin Meta asokohe vlerësuan bukurinë e objektit. Ura e Kasabashit ka një arkitekturë të bazuar në tre qemerë, ku qemeri kryesor ka një hapësirë baze nga 12 metër ndërsa dy qemrët e tjera janë më të vogla. Korniza e Qemerit kryesor rrethohet nga gur me trashësi 5 centimetra. Ura e Kasabashit ka edhe dy dritare shkarkuese mes te cilave kalon uji ne prurjet e mëdha që vijnë në degën e lumit që sot quhet lumi i Corovodës.
©Corovoda Online

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA