BREAKING NEWS

The life of a child soldier in Congo

Skrapar: Ura e Kasabashit shpallet Monument Kulture i Kategorisë së Parë

Posted on Saturday, June 27, 2015 and filed under , , , , , , . You can follow any responses to this entry through theRSS 2.0 . You can leave a response or trackback to this entry from your site

Ura e Kasabashit u shpall monument kulture i kategorisë së parë. Vepra e cila mendohet se daton rreth 1640 ndodhet në afërsi të Çorovodës pranë burimit natyror të ujit të pijshëm të Guakut. Arkitekt Kasëmi një ndër emrat e njohur të perandorisë osmane në fushën e arkitekturës solli këtë vepër për vendlindjen e tij në shekullin e XVII kur dihet që ai ishte me origjinë nga Grëmshi i Skraparit. Vepra monumentale e Urës së Kasabashit një vit më parë u vlerësua edhe nga Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama që së bashku në një vizitë me kryeparlamentarin Meta asokohe vlerësuan bukurinë e objektit. Ura e Kasabashit ka një arkitekturë të bazuar në tre qemerë, ku qemeri kryesor ka një hapësirë baze nga 12 metër ndërsa dy qemrët e tjera janë më të vogla. Korniza e Qemerit kryesor rrethohet nga gur me trashësi 5 centimetra. Ura e Kasabashit ka edhe dy dritare shkarkuese mes te cilave kalon uji ne prurjet e mëdha që vijnë në degën e lumit që sot quhet lumi i Corovodës.
©Corovoda Online

0 Responses for “ Skrapar: Ura e Kasabashit shpallet Monument Kulture i Kategorisë së Parë”

Leave a Reply

Recently Commented

Recent Entries

Photo Gallery

Footer Social