• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Në Promemorie: Vrasja tronditi Skraparin e 1997' - Albert Lajthia - Ngjarja

Të dielën e 2 Nëntorit 1997, në Skraparin e mbetur vetëm, mes mungesës së informacionit, zërat e parë se diçka kishte ndodhur, vinin përmes të thënave, zërave lokale. Të pazakonta për një qytet të konsideruar të vogël e të qetë në vitin e zhurmshëm të pas marsit 97' për gjithë Shqipërinë. Albert Lajthia një ndër mësuesit e njohur në Skrapar kishte humbur jetën në një pritë, a një bastisje, në një mjet apo... Hamëndësimet dhe pikëpyetjet e qytetit ku gjithkush është kushëri më gjithëkënd, deri sa lajmi të merrej më i filtruar dhe të konfirmohej tragjikisht. I lindur në Gjerbës, Skrapar1956 Albert Lajthia ishte në emrat e intelektualëve të Skraparit të kohës. I diplomuar për Shkencat Natyroe në Kimi - Biologji fillimisht ai do të ishte mësimdhënës në fshatin e tij të lindjes e më pas në shkollën e mesme të përgjithshme "Ramis Aranitasi" në Çorovodë ku edhe falë kontributit të tij në ato vite kjo shkollë rankohej në shkollat e mira në Shqipëri. Në 1991 ai do të përkrahte lëvizjet e para demokratike të kohës. Në Prill 1991 do të zgjidhej Kryetari i Partisë Social - Demokrate të Rrethit Skrapar një parti e qëndrës së majtë për Skraparin që ende në zhargonet e kohës së ndryshimeve ky rreth konsiderohej "i kuq". ATSH Agjensia Telegrafike Shqipëtare do të shkruante në një raport të datës 3 Nëntor 1997:
"Banditët vranë të dielën, Kryetarin e Partisë Social Demokrate të Skraparit, në jug të Shqipërisë Albert Lajthia. 2 banditë i zunë pritë mjetit me të cilin 42 vjeçari Lajthia po udhëtonte drejt fshatit Gjerbës dhe në përpjekje për ti vjedhur e qëlluan atë" Kreu i PSD të Shqipërisë Skënder Gjinushi ngushëlloi familjarët dhe morri pjesë në homazhet e fundit. Dy javë më vonë të premten e 14 nëntorit 1997 forca të policisë të Komisariatit Skrapar Arrestuan 2 shtetas 18 dhe 24 vjeçar dhe në komunikimin e Policisë u tha se nga kontrolli i banesës së tyre u gjetën 2 automatikë, 1 pistoletë dhe një pushkë. Në Promemorie Corovoda Online përmes këtij postimi kujton mësuesin e sa e sa brezave Albert Lajthia.
© Corovoda Online
.

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA