• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Byrek me Kungull - Në Kuzhinë me Luljetën...

Përbërësit:
Kungull i freskët ( 1 mesatar)
Qumësht ( 2 deri në 3 gota )
Vezë ( 2 kokrra )
Gjalp ( 3 lugë gjelle )
Ujë i vakët, Kripë

Përgatitja:
Në fillim zëmë brumin me miell, kripë, ujë të vakët dhe 1 kokërr vezë. Fillojmë hapim petët dhe në pamundësi për t'i pjekur, i thajmë pak.
Grijmë kungullin në rende dhe e përzjejmë masën e grirë të kungullit me qumështin, vezët dhe gjalpin. I  hedhim pak kripë.
Shtrojmë petët një e nga një në tepsi, duke i spërkatur me shumë pak vaj dhe pas petës së tretë hedhim shtresë me kungullin e grirë dhe kështu me radhë derisa të mbarohen të gjitha petët. (ky veprim bëhet në çdo tre petë). Petën e sipërme, e mbulojmë komplet me gjellen (pra masën e grirë të kungullit) , që të mos thahet, dhe të dali kjo pamje fantastike....
E pjekin në furrë në 200 gradë.
Ju bëftë mirë!

Corovoda Online / Luljeta Myzyri

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

PERSONALITETI 2018 PËR SKRAPARIN

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA