• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2018
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 476 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 271 BANORË

Koordinata X: Vitet 1500 rreth Osumit. Ja cilat ishin fshatrat me dendurinë më të madhe.

Në muajin Maj 1975 në një studim nga Instituti i Historisë dhe i Akademisë së Shkencave  u dhanë disa të dhëna mbi kërkimet e kryera gjatë luginës së mesme të lumit Osum, në të dyja anët e tij. Corovoda Online po i referohet një materiali që kemi në dorë, ku u referua ky studim i cili u bazua kryesisht në fshatrat Therepel, Munushtir, Slatinjë, Liqedh, Grepckë, Kakrukë, Zogas, Kalanjas dhe Dhores.
Të dhënat arkeologjike dëshmojnë për popullsinë e dendur të luginës së Osumit që në kohët e para historike. Gjurmimet e vendbanimeve i përkasin periudhës antike, kur kjo zonë përfshihej në trevën e fisit ilir të Desaretëve si edhe periudhës mesjetare paraturke.
Në bazë të materialeve dokumentare të shfletuara doli në pah se gjashtë nga fshatrat e mësipërm ekzistonin që në vitin 1553 dhe konkretisht Munushtiri, Kakruka, Therepeli, Dhoresi, Grepcka dhe Kalanjasi ndërsa tre fshatrat e tjerë u populluan njëri pas tjetrit deri përpara vitit 1583. Njëqind vite më vonë, nga dokumentet e vitit 1643 del se këto fshatra ishin populluar nga banorë të paktë kjo edhe për shkak të valës së pushtimit osman gjatë shekullit XV. Madje deri 5 shekuj më pas deri në 1927 popullsia e këtyre fshatrave ishte nën 1000 frymë (në këtë kontekst frymë = banorë). Arsyet që mori ky studim si faktoriale të mundshme të asaj se përse me kalimin e viteve popullsia ne këto fshatra nuk i kalonte 1 000 frymë, sipas studiusve shqiptare u lidh me rregjimin feudal tepër të ashpër që me masat e dhunshme shpesh detyronte individë, familje, grupe apo fise të braktisnin vendlindjen e tyre.

Corovoda Online / A.Shahu 1978

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

PERSONALITETI 2018 PËR SKRAPARIN

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA