• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Koordinata X: 14 Janar 1921 Prishtë, Skrapar - Mbahet Kongresi i Parë Bektashi në Shqipëri - VIDEO

Në 14 janar 1921 në fshatin Prishtë, Skrapar filloi punimet Kongresi i Parë Bektashian Shqipëtar i cili u mbajt në Teqenë e Prishtës. Corovoda Online bën një ndalesë në këtë event të rëndësishëm që sot përkon me 96 vite promemorie. Më herët bektashinjtë i ishin drejtuar përmes një shkrese qeverisë së Sulejman Delvinës, ku e njoftonin ndër të tjera se: "baballarët bektashi do të mbajnë një mbledhje të përgjithshme në Teqe të Prishtës së Skraparit në janar 1921 për një reformë bektashiane morale në Shqypni, e sipas rregullave duam edhe një përfaqësues që të jetë në atë tarikat..."
Kongresi u mbajt mes datave 14 - 17 janar 1921 dhe në të morrën pjesë delegatë nga e gjithë Shqipëria. Qeveria u përfaqësua nga patrioti Feim Zavalani. Në punimet 3 ditore Kongresi miratoi statutin e quajtur ndryshe si " Lidhja Bektashiane" me 28 nene ku në nenin 8 shprehej Pavarësia e Bektashizmës Shqipëtare. Statuti bektashi pati rëndësinë jo vetëm për bektashizmën Shqipëtare por edhe për besimet e tjera për krijimet e statuteve të tyre. Corovoda Online risjell një material video dokumentar ku flitet për historikun e Kongresit të parë Bektashi që u mbajt në Prishtë, Skrapar

Corovoda Online

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA