• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Koordinata X - Gusht 1944 - Helmës, Skrapar - Për 10 ditë eventi i veçantë " Teatri partizan" FOTO

Çdo 8 Gusht në Helmës Skrapar janë të shumtë ata që zgjedhin të kalojnë e ndalin në një ndër vendet më të bukura të Skraparit, në Lirzë, Helmës - Skrapar. Ndërsa data 8 e gushtit shënon kujtesën historike të B.R.A.SH. ( Bashkimi Rinor Antifashist Shqipëtar )  që për herë të parë u mblodh në këtë vendndodhje, mes kujtesave ndalesa e radhës e Corovoda Online arkivit më të madh elektronik të Skraparit, shkon në mes datat 8 - 17 Gusht 1944.
Në Helmës të Skraparit për dhjetë ditë nga data 8 deri në 17 gusht 1944 për të parën herë grupet amatore të luftëtarëve antifashistë dhanë afro 44 shfaqje skenike të ndryshme, duke e veçuar këtë datë nga Almanaku i Zhvillimeve në Shqipëri si fillesën e Teatrit Partizan që ndodhi në Helmës, Skrapar. Teatri Partizan shërbeu si shtysa e parë e atij që më pas do të vijonte si bazë e teatrit profesionist që do të pasonte në Shqipërinë e pas çlirimit. 
Corovoda Online / Imazhi në bashkëngjitje Ancc

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

PERSONALITETI 2018 PËR SKRAPARIN

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA