• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Sopranoja me famë botërore - "E dua Skraparin, Ju dua dhe ju... Ermonela Jaho në qëndër të artit botëror

... Sjell ndër mend fëmijërinë e hershme, kur ne; nipërit dhe mbesat mblidheshim si zogjtë pranë gjyshit dhe gjyshes, gjatë pushimeve të verës në Çorovodë... Kujtoj Gatimet e veçanta të gjyshes, tregimet e gjyshit, akaciet pranë shtëpisë dhe... më besoni i kam sytë me lot... E dua Skraparin, Ju dua dhe juve...
Kështu shkruante nga Stokholmi ndër të tjera vajza me origjinë nga Vërzhezha, Skrapari në 2011 kur bota po fillonte të dëgjonte zërin e saj dhe vlerësimet sapo kishin filluar nga Tokio, New York, Londër, Romë etj. Edhe pse u rrit në Tiranë, vajza e Hetem dhe Xhuljeta Jaho është me origjinë nga Skrapari, dhe për ne është padyshim një krenari më shumë. Ndërsa aktualiteti i këtyre ditëve të marsit 2017 në mbarë botën e ka sjellë në epiqëndër zërin e mrekullueshëm dhe interpretimin fluturak të Madama Butterfly suksesi botëror i saj është i padiskutueshëm me një zë dhe talent mes hyjnores dhe njerëzores. Në qershor 2011 në një komunikim elektronik me Corovoda Online sopranoja Jaho të mahniste me thjeshtësinë, modestinë dhe të folurin e thjeshtë mes rrugës së vështirë të artit, ku depërtimin mes vështirësive në atë komunikim e përmbyllte me ... pastaj kam edhe gjak skraparase...    Në 28 Qershor 2016 Këshilli Bashkiak Skrapar i akordoi titullin: "Qytetar Nderi" me motivacionin "Për një kontribut të shquar në fushën e artit dhe kulturës shqiptare që me zërin dhe interpretimin e saj është shndërruar në një ikonë të muzikës klasike në skenat prestigjioze botërore".

Corovoda Online

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

PERSONALITETI 2018 PËR SKRAPARIN

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA