• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Koordinata X - 01.02.1944 Skrapar - Një avion Britanik bie pranë Staraveckës. Vetëm një mbijetoi

Koordinata X dhe Corovoda Online ndalen në këtë shkrim në datë 1 shkurt 1944 me të dhëna të shërbimit britanik të forcave ajërore.
Sipas dokumentacioneve një avion britanik i tipit "Halifax" një lloj avioni bombardues me 4 motorë gjatë përpjekjes për të hedhur me parashutë disa oficerë e specialistë si edhe furnizime ushtarake pranë fshatit Staraveckë, në Skrapar pëson një avari në motorë dhe avioni u përplas në një largësi 2 milje më larg duke u djegur dhe rënë në flakë. Vetëm 1 nga pjesëtarët e ekuipazhit arriti të mbijetoj kjo edhe nga fakti se ai ishte ulur në pjesën e prapme të avionit.
Nga ky aksident mbetën pa jetë oficeri britanik R.E.Stanley dhe rreshterët G.Gardner, R.Burlenfinger, D.H.Potter dhe inxhineri J.L.Devine mosha e të cilëve ishte në afro 21 - 22 vjeçare. Trupat e tyre u prehën në vendin ku ra avioni.
Corovoda Online

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA