• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Skrapari mes Natyrës: Dushkajat e Tendës së Qypit

Ato ndodhen në kurrizin Slatinjë – Nishicë – Kala, dhe ndodhen rreth 700 metra mbi nivelin e detit. Zënë një sipërfaqe të përgjithshme 940 hektarësh, por statusin e monumentit e gëzon një sipërfaqe më e vogël, rreth 50 hektarë, në të cilën shprehen dhe ruhen më mirë tiparet e veçanta të kësaj dushkaje. Dallohet për larmi bimore: dushqe, shkurre shkozë, dëllinje e kuqe, cëmërdell, mëllezë, bulgër, panjë, etj. Ka vlera shkencore biologjike, historike, sepse aty është zhvilluar betja e Tendës së Qypit midis forcave partizane dhe pushtuesve të huaj. Për të vizituar këtë monument merret rruga automobilistike Çorovodë – Slatinjë dhe pastaj shkohet më këmbë tek Tenda e Qypit.
Corovoda Online

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA