• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Skrapari i Muajit Gusht - Datat më Kulmore nën axhendën lokale

Në almanakun kalendarik, edhe muaji gusht për vendasit mbetet i fiksuar në historik për datave. Në një përmbledhje, Corovoda Online jep më poshtë disa ndër datat të lidhura ngushtësisht me kujtesën e kohëve, për muajin Gusht 2017.
8 Gusht - 75 vite nga Krijimi i BRASH, Lirzë, Helmës Skrapar BRASH nënkupton gërmëzimin e parë të fjalëve Bashkimi i Rinisë Antifashiste Shqiptare, ku kongresi i parë u mbajt në 8 gusht 1942 në Helmës, Skrapar
15 Gusht - Në promemorie kjo përkon me një ndër aksidentet e rënda të ndodhura në Skrapar. Në Grepckë, 6 të rinj humbën jetën pasi një mjet me të cilin udhëtonin ra në brendësi të Kanionit Osum. ngjarja e rëndë ndodhi në vitin 2011
19 Gusht - Çelet zyrtarisht Pelegrinazhi Bektashi Kulmak, Skrapar. Edhe pse data kulmore e këtij aktiviteti është 22 gusht e çdo viti, besimtarët bektashi vendosen që pasditen e 19 gushtit në një lartësitë me pamje panoramike të Tomorrit.
20 Gusht - 73 vite nga Krijimi i Brigadës 16-të Sulmuese Therepel, Skrapar
23 Gusht - 82 vite nga rënia e heroit Riza Cerova
25 Gusht - Mbyllet zyrtarisht Pelegrinazhi Bektashi në Kulmak, Skrapar
25 Gusht - 25 Vite nga Greva e Poliçanit, Greva e parë Sindikaliste në Shqipëri
27 Gusht - 40 vite nga ndarja nga jeta e heroit Zylyftar Veleshnja
27 Gusht - Kjo datë konsiderohet si datë e krijimit të Kooperativës ë parë në Skrapar, e cila u krijua në Vërzhezhë Skrapar në 1955


Corovoda Online / Imazhi me karakter ilustrativ

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA