• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Çorovoda - 75 Vjet Çlirim - Mars 1941 - Benito Musolini "Duçja" në Tomorr, Skrapar - FOTO


Skrapari ka qënë arenë e betejave luftarake për më së shumti dy faktorë: Shtrirja e gjerë gjeografike dhe relievi i thyer dhe e dyta njerëz besnik e luftëtarë. E në harkun kohor të viteve, zbresim në 1941, ndërsa Benito Musolini allias Duçja kreu një inspektim në Zonat e Tomorrit, Skrapar nga datat 2 deri në 22 mars 1941. Ai ishte i shoqëruar në këtë inspektim që po i bëhej Vijës së Demarkacionit të Frontit Italo - Grek, nga Komandanti i Përgjithshëm i Forcave Italiane në Shqipëri, Ugo Cavallero si edhe eksponentë të tjerë të lartë ushtarak italianë. Fotoja është bërë në shpatet e malit Tomorr në Skrapar ku ndodhej edhe vija e Demarkacionit të frontit Italo - Grek.
Corovoda Online / Fatjon Kaloçi / Gazeta Shqiptare

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA