• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2018
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 476 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 271 BANORË

Çorovoda - 75 Vjet Çlirim - Mars 1941 - Benito Musolini "Duçja" në Tomorr, Skrapar - FOTO


Skrapari ka qënë arenë e betejave luftarake për më së shumti dy faktorë: Shtrirja e gjerë gjeografike dhe relievi i thyer dhe e dyta njerëz besnik e luftëtarë. E në harkun kohor të viteve, zbresim në 1941, ndërsa Benito Musolini allias Duçja kreu një inspektim në Zonat e Tomorrit, Skrapar nga datat 2 deri në 22 mars 1941. Ai ishte i shoqëruar në këtë inspektim që po i bëhej Vijës së Demarkacionit të Frontit Italo - Grek, nga Komandanti i Përgjithshëm i Forcave Italiane në Shqipëri, Ugo Cavallero si edhe eksponentë të tjerë të lartë ushtarak italianë. Fotoja është bërë në shpatet e malit Tomorr në Skrapar ku ndodhej edhe vija e Demarkacionit të frontit Italo - Grek.
Corovoda Online / Fatjon Kaloçi / Gazeta Shqiptare

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

NËN AXHENDË

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA