• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Çorovoda - 77 Vjet Çlirim - "Pronari" i Çorovodës së Vitit 1914 - DOKUMENT

Ai ishte "Biznesmeni" i Çorovodës së vitit 1914 për pasurinë që kishte asokohe por më tepër për faktin historik se ai kishte në pronësi një Furrë Buke në Çorovodë. Quhej Riza Sinani dhe një shkresë (bashkëngjitur) përshkruan karakteristikat e tij dhe "faktin" pse pas çlirimit e quajtën Kulak. Kjo sepse si i pasur që ishte preferonte të rrinte me agallarë e bejlerë ku në përshkrim citohet një prej tyre Muharrem Kapllani .

Por vite më pas në 1959 përmes kësaj shkrese i propozohej Partisë "Që ti hiqej titulli Kulak Riza Sinanit" pasi ishte plakur dhe se nuk po "sillej keq" Shkresë e firmosur nga Sekretari i Parë i Komitetit të Partisë asokohe Elmas Teme.
  • Pasuria Gjatë Rregjimit të Zogut:
Kishte 60 dylym, 200 krerë bagëti, 3 qe, një furrë buke në Çorovodë
  • Pasuria Gjatë Okupacionit Fashist
Tokë ka patur 60 dylym, 100 krerë bagëti, një pendë qe, dy kafshë samari dhe furrën
  • Pasuria Pas Çlirimit
Ka patur të njëjtën ekonomi, me këtë ekonomi ushqenin 30 veta që jetonin bashkë me vëllezërit.
Corovoda Online / Fatjon Kaloçi

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA