• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2018
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 476 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 271 BANORË

The Dervish Lodge (Teqe) of Kulmak

The Teqe of Kulmak was built for the first time around 1908 by the local Bektashi believers. However, in the spring of 1914, Greek pillagers destroyed many holy Bektashian objects and also burned and destroyed dozens lodges “Teqe” in the south of the country. Unfortunately included in this destruction was the Teqe of Kulmak that was located just below the top of Mt. Tomorr. Only two years later the Teqe of Kulmak was rebuilt in an area just below the original building.

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

NËN AXHENDË

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA