• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Dritëro Agolli, Xhevahir Spahiu, Ferit Lamaj për Iljaz Kapxhiun - Ja si shprehen "korifejtë"

... Sa për humorin dhe zgjuarsinë e Iljaz Kapxhiut, rrallë që t'i gjesh një të dytë: Hazërxhevap e barutthatë, punëtor i letrave dhe siç ishte një gjuetar i mirë pylli, ashtu ishte edhe një gjuetar i shkëlqyer i fjalëve të qëlluara...
Dritëro Agolli

...Veç mallit për vendlindjen, për Tomorrin në Skrapar më sillte edhe Iljazi, një nga miqtë e mij më të mirë e më të vjetër...
Xhevahir Spahiu

... Iljaz Kapxhiu, la emër jo vetëm në prozën humoristike, por edhe në thumbat përvëlues të zgjuarsisë popullore. Miku, Kolegu dhe bashkëqytetari i tij i pandarë, Zylyftar Hoxha, pas shuarjes nga jeta të Iljazir, qëmtoi me një punë tepër pasionante e përkushtuese sentenca, replika, flakërima, që Iljazi i kishte të çastit, të atypëratyshme. Të çastit por që vinin nga një përvojë e gjatë dhe e rrallë e humorit dhe mençurisë së zonës.
Iljazin e kam njohur edhe vetë. Takoheshim shpesh, sidomos në "Hosteni" si edhe gjatë ditëve të humorit dhe satirës në Shkodër dhe në Durrës. Madje ndonjë nga fabulat e mia, si "Mushka dhe Gomari" është fryt i atyre ditëve të humorit, vjelë nga thesari i të pashtershmit Iljaz Kapxhiu. Një humorist i veçantë, që ndryshonte nga ne të tjerët, pasi ishte i zoti të bënte humor jo vetëm në faqet e shtypit e të librave, por edhe në jetë. Në jetë, me bisedat intime e në salla shkrimtarësh ai ishte më i çlirët, më shigjetar dhe i pastër si vesa mëngjesore...

Ferit Lamaj
Një Shkrim i shkëputur nga libri "Flakërimat e Iljaz Kapxhiut", nga Zylyftar Hoxha

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA