• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Koordinata X - Vitet 1903 - 1907 - Skraparasi Ali Spahiu ishte Kryetari i Bashkisë së Vlorës - Shoqëroi Edith Durhamin...

Në vitet 1903 - 1907 Vlora do të kishte si Kryetar të Bashkisë së saj Ali Spahiu. I lindur në Malind të Skraparit në 20 qershor 1853, studimet e para i kreu në Berat pranë medresesë së Beratit. Gjimnazin do t'a vazhdonte në Greqi, ku ndoqi studimet në Janinë në gjmnazin Zosimea. Aty, u njoh me vëllezërit Frashëri, Halit Bërzheshta dhe Hamdi Filati duke ju bashkuar kështu lëvizjes kombëtare. Nën ndikimin e Halit Bërzheshta dhe Hamdi Filatit u përfshi në veprimtari të gjerë të Lidhjes Shqipëtare të Prizrenit. Më pas në vitin 1880 fitoi konkursin në Fakultetin e Shkencave  Juridiko - Politike në Stamboll ku prej andej do mësonte se Porta e Lartë Osmane kishte filluar përndjekjen ndaj anëtarëve e veprimtarëve të Lidhjes së Prizrenit. Në qershor 1881 në një letërkëmbim me mikun e tij Hamdi Filati, Ali Spahiu shkruante:
"...njëdizaj. në Shkup kanë mbyllë ndë bodrum kryeshqiptarët e Shkupit. Janë nisë për atje taborre të tjera katër a pesë për të bërë gjak me shqiptarët e për të shuar të ngriturit krye për autonomi. Fletoret thonë se në Kosovë është bërë luftë e gjakshme..."
Gjatë viteve të shkollës së lartë, 1880 - 1884 në Stamboll u bë anëtar i klubit "Stambolli". Mendohet se gjatë viteve të studimit nga Turqia ai ka nisur së paku 5 alfabetare të shoqërisë së Stambollit për në Skrapar, me dëshirën për të nxitur mësimin e leximin shqip.
Në mesin e viteve 1890 Ali Spahiu filloi të shoqërohej me Shahin Kolonjën dhe në vjeshtën e vitit 1900 ndërsa Ali Spahiu emërohet Inspektor në Doganën e Sarandës, Shahin Kolonja miku i tij si Kryetar i Bashkisë së Vlorës. Tre vite më vonë detyrën e Kryetarit të Bashkisë së Vlorës do ta merrte Ali Spahiu që do të qëndronte në këtë detyrë për katër vjet deri në 1907 pasi u pushua si Kryetar i Bashkisë së Vlorës në prill 1907. Në 1908 ishte një nga disa patriotë që po merreshin me organizimin e Kongresit të Manastirit. Së bashku me Ibrahim Abdullai, Mehmet Mallkeqi dhe Xhelal Kopënckën në korrik të vitit 1914 shoqëruan Edith Durhamin britaniken që pasqyronte në shtypin europian fatin e dramën e shqipëtareve.
Në vitin 1916 - 1917 Ali Spahiu mbajti detyrën e nënprefektit të Beratit.
Fatjon Kaloci / Corovoda Online

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA