• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2018
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 476 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 271 BANORË

Koordinata X - Viti 1962 - Ekipi i Skraparit apo "5 Shtatori" pëson humbjen më të thellë... Disa pikante nga sporti në vite

Përkëdhelim pak nostalgjinë sportive në këtë postim ku ndalemi mes viteve në Skraparin e sporteve. Sportet kanë patur arritjet e tyre pozitive ndër vite por ne veçojmë disa ndër më pikantet e shifrave, datave apo protagonistëve.

Viti 1962
- Humbja më e thellë në vite në Futboll për Skuadrën e Skraparit apo "5 Shtatorit" është rregjistruar në vitin 1962. Për shumë kohë, kjo humbje mbeti në Shqipëri si rasti Unikal. Skrapari luante ndaj Shijakut në fushën e këtij të fundit. Ndeshja Shijaku - Skrapari u mbyll me rezultatin 11 me 1 ku goli i vetëm për Skraparin u shënua nga lojtari korçar Zhani Ballauri.

Viti 1981
- Në vitin 1981, një incident ndodh në finalen e kampionatit të basketbollit për femra Lushnja - Skrapari. Si pasojë e reagimeve populiste të tifozëve të Lushnjes, klima gjatë ndeshjes u acarua aq sa traineri i Skraparit Guri Nako u ndëshkua nga arbitri pasi po reagonte ndaj tij për reagimet e tifozëve që po prishnin ndeshjen. Por duke qënë se kjo gjë e acaroi edhe më shumë "klimën" tifozët po shanin pafundësisht përfaqësuesen e Skraparit. Nga klima e tensionuar basketbollistet femra të Skraparit apo "5 Shtatorit" "refuzuan" lojën duke bërë pasa dhe mos shkuar asnjëherë në gjysmëfushën lushnjare. Skrapari zuri vendin e dytë në kampionat.
Formacioni i Skraparit ishte:
1. Edmond Zaimi ( përgjegjës ekipi)
2. Guri Nako (trainer)
3. Mimoza Pipa
4. Elena Pipa
5. Flamure Cane
6. Irena Mekollari
7. Miranda Hysko
8. Arta Naço
9. Margarita Dyrmishi


Viti 1946
- Në 14 tetor 1946, qeveria e asaj kohe hap për herë të parë një vend pune në Skrapar me nominimin si: "Inspektor Sporti dhe Kulture" që do të ishte organikë e Komitetit Ekzekutiv të Rrethit Skrapar. Por ( e çuditshme tingëllon tani ) në një komunikim të autoriteteve vendase të Skraparit drejtuar "qëndrës" duke qënë se Skrapari i 1946 nuk kishte as mjedise kulture, as sporti në një komunikim thuhet: " Lutemi na dërgoni sqarime se çfarë pune do të bëjë inspektori që na keni shtuar" 2 vite më vonë, në 1948, në një proçesverbal mbledhjesh mbi punën e kryer kur citohej për Punën e Inspektorit të Sportit dhe Kulturës në Skrapar" shkruhet vetëm ky shënim : "Inspektori i sportit nuk ka bërë asgjë"
Viti 1958
- Në vitin 1958 në Çorovodë zhvillohet gara e parë zyrtare në Sportin e Qitjes. Gara pati një ndjekshmëri shumë të lartë nsiur edhe nga fakti se Skrapari po ndeshej ndaj Beratit. Skrapari fitoi duke u renditur i pari por çudia ishte se për Skraparin merrte pjesë si zyrtar i lartë si lojëtar konkretisht ish-Kryetari i Komitetit Ekzekutiv Hetem Bakiasi i cili në 3 gjuajtje kapi maksimalet e pikëve.

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

NËN AXHENDË

8 Gusht - 76 vite nga Krijimi i BRASH, Lirzë, Helmës Skrapar
15 Gusht - 8 vite krijim i blogut lokal Corovoda Online
15 Gusht - Në promemorie kjo përkon me një ndër aksidentet e rënda të ndodhura në skrapar. Në Grepckë, 6 të rinj humbën jetën pasi një mjet me të cilin udhëtonin ra në brendësi të Kanionit Osum
19 Gusht - Në Zaloshnje, mbahet festa e zonës
20 Gusht - 74 vite nga Krijimi i Brigadës 16 Therepel, Skrapar
21 Gusht - Sivjet është Ditë pushimi në Shqipëri përkon me festë fetare.
22 Gusht - Dita Zyrtare e Pelegrinazhit Bektashi në Kulmak
23 Gusht - 83 vite nga rënia e heroit Riza Cerova
25 Gusht - Mbyllet zyrtarisht Pelegrinazhi Bektashi në Kulmak, Skrapar
25 Gusht - 26 Vite nga Greva e Poliçanit, Greva e parë Sindikaliste në Shqipëri
27 Gusht - 41 vite nga ndarja nga jeta e heroit Zylyftar Veleshnja
27 Gusht - Kjo datë konsiderohet si datë e krijimit të Kooperativës së parë në Skrapar, e cila u krijua në Vërzhezhë Skrapar në 1955

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA