BREAKING NEWS

The life of a child soldier in Congo

Koordinata X - Viti 1962 - Ekipi i Skraparit apo "5 Shtatori" pëson humbjen më të thellë... Disa pikante nga sporti në vite

Posted on Friday, November 03, 2017 and filed under , , , . You can follow any responses to this entry through theRSS 2.0 . You can leave a response or trackback to this entry from your site

Përkëdhelim pak nostalgjinë sportive në këtë postim ku ndalemi mes viteve në Skraparin e sporteve. Sportet kanë patur arritjet e tyre pozitive ndër vite por ne veçojmë disa ndër më pikantet e shifrave, datave apo protagonistëve.

Viti 1962
- Humbja më e thellë në vite në Futboll për Skuadrën e Skraparit apo "5 Shtatorit" është rregjistruar në vitin 1962. Për shumë kohë, kjo humbje mbeti në Shqipëri si rasti Unikal. Skrapari luante ndaj Shijakut në fushën e këtij të fundit. Ndeshja Shijaku - Skrapari u mbyll me rezultatin 11 me 1 ku goli i vetëm për Skraparin u shënua nga lojtari korçar Zhani Ballauri.

Viti 1981
- Në vitin 1981, një incident ndodh në finalen e kampionatit të basketbollit për femra Lushnja - Skrapari. Si pasojë e reagimeve populiste të tifozëve të Lushnjes, klima gjatë ndeshjes u acarua aq sa traineri i Skraparit Guri Nako u ndëshkua nga arbitri pasi po reagonte ndaj tij për reagimet e tifozëve që po prishnin ndeshjen. Por duke qënë se kjo gjë e acaroi edhe më shumë "klimën" tifozët po shanin pafundësisht përfaqësuesen e Skraparit. Nga klima e tensionuar basketbollistet femra të Skraparit apo "5 Shtatorit" "refuzuan" lojën duke bërë pasa dhe mos shkuar asnjëherë në gjysmëfushën lushnjare. Skrapari zuri vendin e dytë në kampionat.
Formacioni i Skraparit ishte:
1. Edmond Zaimi ( përgjegjës ekipi)
2. Guri Nako (trainer)
3. Mimoza Pipa
4. Elena Pipa
5. Flamure Cane
6. Irena Mekollari
7. Miranda Hysko
8. Arta Naço
9. Margarita Dyrmishi


Viti 1946
- Në 14 tetor 1946, qeveria e asaj kohe hap për herë të parë një vend pune në Skrapar me nominimin si: "Inspektor Sporti dhe Kulture" që do të ishte organikë e Komitetit Ekzekutiv të Rrethit Skrapar. Por ( e çuditshme tingëllon tani ) në një komunikim të autoriteteve vendase të Skraparit drejtuar "qëndrës" duke qënë se Skrapari i 1946 nuk kishte as mjedise kulture, as sporti në një komunikim thuhet: " Lutemi na dërgoni sqarime se çfarë pune do të bëjë inspektori që na keni shtuar" 2 vite më vonë, në 1948, në një proçesverbal mbledhjesh mbi punën e kryer kur citohej për Punën e Inspektorit të Sportit dhe Kulturës në Skrapar" shkruhet vetëm ky shënim : "Inspektori i sportit nuk ka bërë asgjë"
Viti 1958
- Në vitin 1958 në Çorovodë zhvillohet gara e parë zyrtare në Sportin e Qitjes. Gara pati një ndjekshmëri shumë të lartë nsiur edhe nga fakti se Skrapari po ndeshej ndaj Beratit. Skrapari fitoi duke u renditur i pari por çudia ishte se për Skraparin merrte pjesë si zyrtar i lartë si lojëtar konkretisht ish-Kryetari i Komitetit Ekzekutiv Hetem Bakiasi i cili në 3 gjuajtje kapi maksimalet e pikëve.

0 Responses for “ Koordinata X - Viti 1962 - Ekipi i Skraparit apo "5 Shtatori" pëson humbjen më të thellë... Disa pikante nga sporti në vite”

Leave a Reply

Recently Commented

Recent Entries

Photo Gallery

Footer Social