• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2019
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 343 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 174 BANORË

Rrjeti National Geographic - Shqipëria në 21 vendet që duhet vizituar në 2018 VIDEO

Rrjeti lider botëror, National Geographic, së fundmi ka postuar edhe listën e 21 vendeve të veçuara nga bukuritë e gjithë botës, që listohen si destinacionet më joshëse për t'u vizituar gjatë 2018. Dhe mes 21 më të bukurave, edhe Shqipëria. E listuar në renditje por jo në shkallare rëndësie ajo që gjigandi nga ku marrin jetë dokumentarët më të arrirë në gjithë botën, tek Shqipëria e vendit të 17 nga 21 ajo që National Geographic ndalet është Butrinti por ndryshe nga sa ne shpesh jemi mësuar mes Kalave, Historive e Monumenteve të mbi tokës. Këtë herë, është bota nënujore në fokus të arsyes se përse Shqipëria duhet vizituar. Në përshkrimin e shkurtër, thuhet teksa shoqërohet me një foto ( foto bashkëngjitur) ... amforat, reliket e anijeve dhe shpellat e paeksploruara nënujore janë thesari i virgjër që pret të vizitohet prej jush. Dhjetra vitet nën izolimin e liderit komunist Enver Hoxha, kishin kufizuar zhvillimin e pasurisë kulturore të asaj se çfarë fshihej nën ujë... pak metrave larg brigjeve të jugut të Shqipërisë. Ndërsa në këndin: Fan Fact ( ajo që shihet si qesharake nga kulturat e huaja pasi për ne që jetojmë këtu mbase nuk është kaq bizare, por në këtë kënd) thuhet: "I famshmi Hoxha nuk lejonte zhytësit me qëllim që t'i ndalonte ata nga arratisjet ( nga vendi )
Më shumë sesa kurrë, këto vlerësime synojnë të nxisin atë krenarinë që na miklon por edhe ndërgjegjësojnë se natyra, pasuritë me të cilat denjësisht krenohemi kërkojnë vemendjen e gjithësecilit prej nesh, që ashtu të ardhura ndër shekuj t'i trashëgojmë për mijëra vjet e mijëra breza që do të vijnë, dhe me përpjekjen tënde për t'i ruajtur ato, do të ndihen dyfish krenar: Për Historinë dhe për ty.
Një video e hedhur në rrjetin YouTube pak pas mëngjesit të 7 janarit jep përmes fotosh 21 destinacionet që rekomandon National Geographic për 2018.

© Corovoda Online / Fatjon Kaloci / Burimi National Geographic ( lidhje e jashtme )

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

DIMRI QË LAM PAS

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA