Koordinata X. Ura e Vjeter e Sharoves e periudhes Romake Resurset arkeologjike te Skraparit **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Koordinata X. Ura e Vjeter e Sharoves e periudhes Romake Resurset arkeologjike te Skraparit

Fatjon Kaloci
1.4.12
Nje tjeter shkrim i rubrikes Koordinata X ne kete link Corovoda On Line i referohet nje tjeter pasurie te Skraparit arkeologjik e monumental. Ura e Sharoves ndodhet mbi lumin Osum sapo kalon fshatin Sharove. Mendohet se kjo ure daton ne periudhen romake megjithate brezat e drurit qe pershkrojne terthorazi muraturen prej blloqesh guri te lidhura me llac tregojne se kjo ure i eshte nenshtruar me kalimin e viteve nje procesi rindertimi ne periudhen mesjetare. Edhe sot nga Ura e Vjeter e Sharoves ka elemente qe ruhen nga koha. Kembet ne te dyja anet e lumit e vertetojne kete gje. Imazhi ne bashkengjitje ne corovodaonline.blogspot.com ju jep planet ku dallohen muret anesore
Corovoda On Line