Pelegrinazhi ne prag: Te paret nisen tregtaret. Makinat e para drejt Kulmakut ne Skrapar **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Pelegrinazhi ne prag: Te paret nisen tregtaret. Makinat e para drejt Kulmakut ne Skrapar

Fatjon Kaloci
17.8.12
Mjetet e para kryesisht makina te larta jane te parat qe shkelin ne rreth vendin e shenjte te gushtit bektashi ne Skrapar. Keshtu gjate te enjtes dhe se premtes mjetet e para kryesisht qe perdoren nga tregetaret ambulante jan e drejtuar per ne Kulmak te Skraparit. Ne vigjilje te 19 gushtit nga ku merr start pelegrinimi, "mbaresine" te paret e kerkojne mesa duket tregetaret qe nuk jane vetem nga Skrapari por madje edhe nga Berati Fieri etj. Tradicionalisht Festa 6 ditore e cila kulmon ne 22 gusht ka edhe nje ane tjeter ate te tregtimit me cmime marramendase nga ana e tregtareve ambulante. Keta te fundit per cdo mall apo produkt e sherbim kane cmime teper te larta nga sa ndodh ne zone, duke shfrytezuar pelegrinet. Ne para nenkuptohet thuajse gjithcka, drute e zjarrit, mishi, pjekja, qirinjte, uji, buka etj. Per tu rikthyer tek shtimi i mjeteve qe po drejtohen drejt Kulmakut pjesa me e madhe e tyre preferojne rrugen e re dhe jo ate tracionale nga Corovoda per shkak te shpejtesise se udhetimit ne kohzgjatje.
©Corovoda On Line / Imazhi Viva Gjerbes Lejura per ripublikim per Corovoda On Line