Fidel Ylli: Drejtuesja e KKRT-se: Nje militante e PD. Akuzat ndaj meje Fluska sapuni. Ne shqiperi Opozita sulmohet qellimisht. Skraparin e kane lene si nje zone te mjere pa rruge pa uje… **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Fidel Ylli: Drejtuesja e KKRT-se: Nje militante e PD. Akuzat ndaj meje Fluska sapuni. Ne shqiperi Opozita sulmohet qellimisht. Skraparin e kane lene si nje zone te mjere pa rruge pa uje…

Fatjon Kaloci
28.1.13
Ne nje format televiziv ne mengjesin e sotem deputeti i partise socialiste per qarkun Berat, z.Fidel Ylli ka bere publik regimin pas kerkeses per nismen e nje grupi deputetesh per heqjen e mandatit per ceshtjen “House of Arts Radio”. Ne regimin e bere ne nje ekran televiziv Ylli ka sqaruar detajet lidhur me ceshtjen dhe i ka konsideruar akuzat si “fluska sapuni” pasi sipas tij Gjykata ne te tre shkallet ka dhene te drejte ne favor te tij. Fidel Ylli ka folur nder te tjera edhe per faktin se perse rasti ne fjale nuk analogohet me rastin e mandatit te zotit Ilir Beqja. Deklaratat e forta nuk munguan as ndaj drejtueses se KKRT duke e cilesuar si nje “militante te Pd”. Ne kete vend Opozita sulmohet qellimisht thote nder te tjera Ylli. Duke folur per Skraparin Fidel Ylli permend se Zona e Skraparit eshte bere nje zone e mjere pa rruge, pa uje etj. Corovoda On Line jep traskiptin e plote te bisedes bere ne formatin Zip / Vizion Plus kete te hene 28 janar 2013.
(Lidhur me Radion House of Arts) I bej nje kerkese KKrts ne 2009 per te me rinovuar licensen biles me vjen nje leter nga ta dhe me thane se te ka ardhur momenti qe duhet te besh rinovimin e licences cdo tre vjet. Me vjen nje pergjigje dhe thote: Ju jeni bere deputet dhe une duhet te bej nje shkrese te Deklarimi i pasurive dhe ne Parlament sepse keni Konflikt interesi ne baze te kushtetutes neni 70 qe frekuencat jane pasuri kombetare. Ne kete moment vjen nje shkrese nga ILKPD qe ne ate kohe ishte prokurori aktual, ishte kryetari i kesaj zyre z. Adriatik Llalla i cili thote se shtetasi Fidel Ylli nuk ka konflikt interesi dhe kjo e shprehur jo vetem permes shkreses se tij por edhe nepermjet nje vendimi gjykate dhe po ta shikoni ketu (tregon vendimin ne materialin video) ka dhe nje vendim gjykate ku eshte marre ka kjo shkrese pasi KKRT-ja nuk i jepte licensen dhe une u detyrova ta hidhja ne gjyq ne baze te shkreses se zotit Llalla ku ju mund ta lexoni dhe thote: Rezulton se shtetasi Fidel Ylli nuk eshte subjekt qe mbart detyrime per deklarimin e pasurive dhe nuk ka konflikt interesi. Mbi baze te kesaj shkrese, kjo ( ne kete kontekst KKRT) vazhdonte kokefortesine KKRT-ja dhe une e therras ne gjyq i bej nje padi ne gjyq dhe vjen, i thote gjyqtarja: Perse nuk e rinovoni licensen e House of arts? Pergjigja e avokates se zyres se KKRT-se dhe thote Une kam marre pergjigje nga ILKPD por po pres nga kryetarja e parlamentit qe ka tre vjet e gjysem qe e di kete problem dhe nuk kthen pergjigje. I thote gjyqtarja: Po ne qoftese Jozefina nuk te kthen pergjigje ky do rri pa license? Dhe merret nje vendim i cili detyron pra nje vendim gjykate ku thote: VENDOSI: Konstatimin e pavlefshem te aktit (…) me date 22/12/2009 dhe detyrimin e te paditurit te marre ne shqyrtim kerkesen e subjektit padites… dhe me jep te drejte mua gjykata duke i thene KKRT-se merr ne shqyrtim kete se ky s’ka konflikt interesi dhe kjo eshte mbyllur ne shkalle te pare, shkalle te dyte dhe shkalle te trete. Tani si mendojne keta, qe te kishte Fidel Ylli nje problem kaq te vogel qe Jozefina e ka ne tavoline ka 3 vjet e gjysem dhe eshte turp qe kryetarja e parlamentit te mos i kthej institucioneve te veta shteterore pergjigje, t’u thoj ka apo s’ka tja conte komisionit te mandateve, pra kete nisme qe kane marre tani ne fund te mandatit ta kishin marre 4 vjet me pare dhe 4 vjet perpara neqoftese une kisha shkelur ligjin m’a kishin hequr mandatin si te Beqajt. Athere keta bejne nje show politik ku vendimet e gjykates ne te gjitha shkallet me kane dhene te drejte mua… *** Mua me vjen keq per shume kolege te mij qe i bejne keto ligje ne parlament dhe shkojne te firmosin per te marre nisma pa nje llogjike si te thuash institucionale dhe ligjore. Neni 70 thote : (Pika 3 ) Deputetet nuk mund te kryejne asnje veprimtari fitmiprurese qe buron nga pasuria e shtetit ose nga pasuria e pushtetit vendor. dhe marrin vetem kete pike duke i quajtur frekuencat pasuri publike atehere cfare vlere ka?!... sepse po ta shikosh kushtetuten ajo ka parimet themelore dhe kushtetuta ka te bej me ligje dhe akte nenligjore qe shkruhen, mbrapa qe i ben keto parlamenti dhe ketu ka nje ligj qe eshte ligji 9367 date 7/4/2005 Ky eshte ligji per “Konfliktin e interesit” pra nga kushtetuta rrjedh ligji mbrapa dhe cfare thote ligji per konfliktin e interesit dhe pikerisht per deputetet, se ketu duhet te ndalojme te ligji dhe thote: Neni 28 Kufizimet per deputetin .. ne ligj ne piken 3 ku zoti Llalla i kthyen KKRT-se dhe thote : nuk mund te zoteroj ne menyre aktive asnje aksion ose pjese te kapitalit te nje shoqerie tregtare nese ajo rezulton me pozite dominuese ne treg , qe do te thote qe House of Arts nuk eshte Top Albania Radio qe dominon tregun … kjo eshte radio lokale duke qene nje radio lokale nuk ka pozite dominuese ne treg dhe une pyes para se te bej deklarimin e pasurive: Ore me takon te kem radio lokale? - Nuk ke konflikt interesi se eshte radio lokale dhe ne baze te ligjit, une e marre kete ligj dhe therras KKRT ne gjyq dhe ne baze te ligjit gjykata me jep te drejte ne te gjitha shkallet dhe ne vend qe te bertas une e te them c’eshte ky institucion qe dhunon biznesin kjo eshte nje radio qe jep vetem muzike kjo eshte nje radio qe puneson nja pese veta dhe s’ka asnje lloj fitimi ne vend qe te bertas une qe s’me japin licensen dalin keta tani pas 4 vjetsh qe po te kisha patur une kaq, keta do me kishin shkrire sic kane hedhur gjoba mbi te gjitha bizneset qe kam patur dhe kujtohen pas 4 vjetesh dhe thone po prit se ky ka konflikt Po ti moj Jozefine e ke patur ne parlament me shkrese nga KKRT-ja?. (Moderatoja) E keni marre rinovimin e kontrates nga KKRT-ja qe nga 2009 ? Per tju pergjigjur pyetjes suaj jo qe se kam marre por thone qe ja kam shitur motres, jo mor jo, nuk ja shes motres une se motren e kam shpirt une ne baze te ligjit, motres ja kam dhuruar. Perse? Jo per tu fshehur por ta liruar dhe per ta zhbllokuar kete biznes qe te mos thone Fidel Ylli eshte deputet dhe ne po vazhdojme gjyqet se s’te le Jozefina. Dhe ne baze te ligjit qe thote ose dhurohet nje biznes ose shitet une ja kam dhuruar motres sime me qellim qe te vazhdoj kete biznes sepse do te perdornin emrin tim dhe une skam fitim dhe i kam dhuruar jo vetem radion por edhe nje polici private qe ka te beje me licensat qe une s’kam fitim vetem ruaj ato kullat e mia dhe ne baze te ligjit ja kam dhuruar motres. Tani e leme Fidelin, ka nisur pozita nje inisiative per te me hequr mandatin. Tani une bej nje pyetje kesaj KKRT-se: Dakord deri dje isha une dhe kishe nje justifikim Eshte Fidel Ylli dhe pres nga parlamenti te me kthej pergjigje tani une kete biznes nuk e kam me House of Arts ka nje pronar tjeter ne QKR eshte regjistruar me 100% te kuotave qe nga 2010 … dmth eshte ne emrin e motres sime por dhe ne biznesin e saj se une s’kisha fitime dhe skisha perse e mbaja dhe ja lash motres ate dhe nje polici private. Motra ime ne baze te rregullave ka bere kerkese: Ka mundesi qe House of Arts-it qe i eshte nderruar pronari kjo eshte kontrata e dhurimit te aksioneve ti jepni license? Dhe kjo nuk ja jep as motres sime dhe motra ime e hedh ne gjyq dhe po gjykata po kjo gjykate tani nuk ka lidhje me Fidel Yllin se do thone ka konflikt interesi po kjo gjykate tani vendos: Po kjo gjykate per keto arsye vendos Pranimin e kerkeses Shfuqizimin e vendimeve te kkrtse dhe detyrimin e pales se paditur per te marre nje licence . Tani dalim ne nje pyetje: Dakord se po e politizojme se eshte Fidel Ylli tani, Fidel Ylli nuk ja ka trasferuar motres per t’u fshehur eshte 4 muaj qe une kam qene deputet le te merret parlamenti , komisioni i mandateve gjykata kushtettuese dhe ta shikoj qe ka shkelje apo jo.. Tani ketij biznesi qe eshte nje biznes me nje ortak tjeter Perse nuk ja jep ketij kjo zonjusha kete licensen qe e ka pas 10 vjet me pare qe ja kane dhene edhe te djathtet kur ka qene Mesila Doda, une e respektoj bashke me Ledi Biankun qe kane qene, N’a e rinovuan brenda 3 muajsh para se te mbaronte afati me plotesim kushtesh, taksa etj.. Perse nuk jep ketij biznesi dhe e mban te bllokuar dhe mbas 4 vjetesh Jozefina, qe e ka dosjen time atje per kete situate, kujtohen tani qe erdhen zgjedhjet se mendojne se do te trembin Fidel Yllin Kjo ndodh sepse kjo qeveri eshte totalisht e papergjefgjeshme kjo qeveri kerkon te heqe vemendjen nga kriza ekonomike, nga aferat e familjareve te saj, nga akuzat qe po i behen cdo dite nga thika qe po i ngulin shqiptareve cdo dite deri ne palce dhe thone Fidel Ylli aktiv te drafti i sportit ne gjithe shqiperine fidel ylli dika edhe me gatu se keta jane edhe xheloz jane edhe medioker keta thone jemi te varfer rrime me xhaketa te vjetra mundohesh shtepite i kane lluks leket i mbajne poshte jastekut, une i kam deklaruar tek ILKPD parate, pronat menyren si jetoj, Parate i kam bere para se te behem deputet dhe jo te hyj neper tendera si keta dhe jam ne balle te luftes politike me Sali Berishen me Partine Demokratike dhe me kedo medioker qe e mban peng kete vend 22 vjet dhe merren keta me nje radio lokale qe s’ka hyre ne asnje tender publik, sepse ju thate: A eshte i njejte rasti me rastin e Beqja? Rasti i Beqja eshte krejt i vecamte e para qe ka dy gjera qe duan ta interpretoj gjykata kushtetuese qe je mandatuar apo jo ke bere betimin apo s’ke bere dhe e dyta qe e akuzonin qe ti ke marre nje tender publik ne bashkine e Durresit Dini gje qe House of Art-si ose Fidel Ylli kane hyre ne nje tender publik jo kur ka qene deputet po gjate gjithe jetes se vet ne asnje tender publik. Shok e kisha une Edi Ramen, sa te duash firma nga me te medhajat e ndertimit kisha ne Tirane …e kane Lul Bashen aty te hapin dosjet kam fituar ndonje tender publik une qe edhe une mund te hyja ne ndonje tender publik qe edhe une mund te hyja edhe te beja rruget e Tiranes. Nuk kam hyre se s’kam dashur qe te me paragjykojne: “He mo se ja dha se e ka shok” por kam ndertuar me privatin me punet e mia dhe kam bere nje pune te ndershme dhe ky eshte morali qe une u dal ne balle ketyre, por keta jane trembur dhe thone: Te sulmojme njerezit qe punojne dhe kontribuojne per zhvillimin e vendit dhe mua s’me shqeteson kjo nisem se kjo eshte nje fluske sapuni Gjykata kushtetuese ka personalitete brenda dhe nuk do nisen me urdherat e Partise se Sali Berishes dhe te kesaj militantes se Pd tek KKRT-ja qe eshte Fidel Ylli e s’do marri license Me prish pune se s’me dha nje license per nje radio lokale, s’ma rinovoi …ska asnje problem punesoheshin 5 njerez aty e subvecionoja une dhe keta tani na bejne apel del Jozefina aty dhe me ben teater brenda ne parlament Tre sekonda duhen te shkojme drejt Europes?! Ku ne Europe te shkosh me keta kur keta nuk bashkojne dot deputete brenda nje salle per te gjetur nje konsensus per te zbatuar ligjit njehere, sepse te shkosh ne Europe nuk eshte te besh ligje vetem, une them: ligji eshte per konfliktin e interesit dhe thote pika C) qe eshte nje radio qe s’ka dominim ne treg, ka nje radio lokale qe eshte ne dominim ne treg. Nuk ka. Ku e paskam shkelur ligjin une ne kete pike? Pra une jam ne rregull me ligjin , Gjykata me jep te drejte mua ne te gjitha shkallet, KKRT-ja nuk e zbaton. Del parlamenti dhe ben nje nisme, keta deputete qe bejne ligje qe do na cojne ne Europe ne eee . tani therrite pak ate te ILKPD dhe kete te KKRT-se e thuaj ore kjo dosja e Fidelit eshte ne rregull? qe te mos bejme shashka kot. Pra keta bejne zhurme dhe thone te baltosim gjithcka se gjithcka do t’u ngeli Po me mua u ka ngel sharra ne gozhde se me kane ketu qendrestar ne balle dhe nuk me trembin mua fare sepse kur nuk gelltit lugen e corbes se prishur nuk ke se cfare te vjellesh. Keta le te merren me ke te duan me mua s’kane shans te merren dot. Une do bej punen time si deputet ne ate Qarkun e Beratit ne ate zonen e mjere te Skraparit qe e kane lene pa rruge pa uje, pa drita pa shkolla, pa kopshte dhe detyren qe me ka ngarkuar Partia Sociliste si kryetar i komisionit te sporteve qe kemi bere nje draft ideal qe e kemi promovuar edhe ne studion tuaj (ne kete kontekst referuar formatit Zip ne kete kanal televiziv) per te nderruar jeten dhe cilesine e shqiptareve jo thjesht fjalen sport por per te rritur oret e mesimit neper shkolla per tu marre me edukimin e tyre per privatizimiet per paraplegjiket per imazhin e shqiperise qe keta e kane cuar ne zero me dopingun dhe me menuren sesi veprojne me federatat sportive dhe me shoqatat Ky draft program eshte i lidhur me ekonomine me financat me punesimin me rritjene ekonomike me gjithcka. Une do te bej detyren time si deputet i pergjegjeshem per ato detyra qe me ka ngarkuar partia socialiste per te qene deputet i pergjegjshem per te shkuar per te pare per te degjuar per te menduar per ate zone dhe njke detyre tjeter si kryetar i komizionit te sporteve Une kam fakte dhe arguimenta qe kutu shkelet ligji dhe sulmohet opozita qellimisht per te prishur imazhin e saj qe nuk e kane dot kete shans te pakten me mua dhe me disa deputete te ps qe keta i anatemojne nga mengjesi deri ne darke Keta le te vijne te perballen me mua te zbatojne vendimet e gjykatave qe jane te gjitha shkallet e gjyqesorit qe me japin te drejte mua. Dhe e dyta ketij biznesi qe e kane dhunuar ti japin licensen dhe pastaj te merren me mua sepse une nuk fshihem e hoqa apo se hoqa Jo mor jo ja kam dhuruar motres sime me koshience qe ai biznes te clirohet qe te mos jete emri i fidel yllit thone Jo po gjykata kushtetuese. Merre behe ti si biznes edhe nje polici private ja kam dhene motres sime i kam thene merre ti sepse sa shihnin licensen keta te drejtorise se policise u Fidel Ylli… trembeshin Fidel Ylli seshte deputet serb mo eshte deputet shqiptar qe vjen nga biznesi sepse parlamenti e keni pare ju nuk eshte vetem me juriste eshte me agronom, eshte me doktor eshte me mesues me sportist, me sipermarres per kete arsye secili duhet te japi kontributin.
©Corovoda On Line/