Shtetas “te huaj” tashme punojne ne Skrapar. Dukuria prej pak vitesh **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Shtetas “te huaj” tashme punojne ne Skrapar. Dukuria prej pak vitesh

Fatjon Kaloci
4.11.13
Ndonse Skrapari eshte nje nder zonat me papunesi te larte perkrah vendasve prej vitesh edhe shtetas me kombesi te tjera i shtohen Skraparit te punes. Kryesisht krah pune ne nisma qe kane te bejne me aktivitet qe punojne me se shumti ne nxjerrjen e perpunimin e mermerit, pllakave te gurit apo gureve dekorativ ata jane tashme pjese e makinerive te zhurmshme te skajeve te maleve te Skraparit. Nga greke, ne kineze, apo turq madje edhe indian ndonse qendrojne jo per shume kohe ne Skrapar ata jane “frekuentuesit” me te shpeshte. Kryesisht punetore te palodhur ata jane shume te rralle per tu pare ne Corovode. Kjo sepse nisen ne oret e hershme te dites e kthehen shume me vone ndersa komunikimi me te tjere eshte disi i veshtire pasi gjuha e huaj “anglishtja” nuk eshte shume e perdorur nga vendasit. Edhe ato pak komunikime behen permes gjesteve ne ndonje bar klub ku mjafton nje shenje ku te gjithe gjejne gjuhen e perbashket . Raki Skrapari.
© Corovoda On Line