Bashkia Skrapar denoncon firmat e palicensuara që nxjerrin gurë dekorativë në Tomorr **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Bashkia Skrapar denoncon firmat e palicensuara që nxjerrin gurë dekorativë në Tomorr

Fatjon Kaloci
6.12.15
Më herët, Bashkia Skrapar ka denoncuar firmat e ndryshme private të paliçensuara që nxjerrin gur dekorativ e pllaka guri në Malin e Tomorrit. Përveç dëmit që po i bëhet habitatit natyror, Kryetari i Bashkisë Skrapar N.Spahiu i ka bërë apel edhe qeverisë për të ndihmuar me ndërhyrje për të ndaluar këto firma, të cilat sipas tij po i shkaktojnë malit një dëm kolosal. Madje këto firma kanë detyrime edhe ndaj autoritetit vendor që shkojnë në vlerë borxhi në 300 milion lek. Prej ditësh grupe pune të autoriteteve vendore në bashkëpunim me strukturat e rendit bëjnë verifikime të mjeteve të shumta që merren me nxjerrjen e gurëve dekorativë natyral si pllakave të gurta që trasportohen me mjete të rënda trasporti nga të cilat këto të fundit kanë ndikuar edhe në përkeqësimin e rrugëve rurale ku pesha e mjeteve të firmave të paliçensuara jep edhe efekt negativ në infrastrukturë.
© Corovoda Online