Çorovoda - 77 Vjet Çlirim - Ku u hartua plani për Çlirimin e Çorovodës? Mitingu i Festës së Çlirimit

Kategoria e gjetur

Iklan Semua Halaman

Çorovoda - 77 Vjet Çlirim - Ku u hartua plani për Çlirimin e Çorovodës? Mitingu i Festës së Çlirimit

Fatjon Kaloci
3.9.16
Forcat Partizane dhe Vullnetare kishin fituar tashmë besimin pas poshtërimit që i bënë Xhaf Balit dhe forcave armike. Corovoda Online veçon se më 3 shtator 1942, partizanët dhe forcat vullnetare duke u mbledhur në shtëpinë e atdhetarit të shquar Sinan Leshnja, hartuan planin e sulmit për shpartallimin e forcave fashiste e çlirimin e Çorovodës. Kjo çetë bëri që në popullin atdhetar të Skraparit të ngjalleshin traditat patriotike të tij. Armiku po shikonte sesi Tomorri, Ostrovica, Ramija, Taronina e Tënda e Qypit ku kishin luftuar Riza Cerova, Muço Kapinova, Servet Zaloshnja, Ali Farmaqi (Çepani), Myrto Cerova etj., po bëheshin çerdhe shqiponjash partizane ku si rezultat i kësaj pune në popull, radhët e tyre u shtuan saqë në krah të tyre u rrjeshtua i gjithë populli i Skraparit.
4 shtator 1942 efektivi i çetës dhe forcat vullnetare që kishin arritur në rreth 1 000 vetë, nisur nga situatat e krijuar, komanda e çetës vendosi që me një pjesë të forcave të rrethohej armiku në Radësh kurse me forcat kryesore të sulmohej e të çlirohej Çorovoda. Mbas luftimesh të përgjakshme, me shpartallimin e batalionit të 10-të të milicisë fashiste, në pasditen e 5 shtatorit 1942, në Çorovodë u mbajt mitingu i parë i festës së Çlirimit të një qyteti në Shqipëri. Ky miting u mbajt aty ku sot ndodhet sheshi qëndror i Çorovodës. Thuajse çdo element pasuror i aspektit material që iu kap pushtuesve iu shpërnda popullit të mbledhur nga çdo skaj i Skraparit

Corovoda Online / Fatjon Kaloçi