Arkeologet Italiane zbulojne thesarin antik Mbi 34 20 monedha bronxi gjenden ne Sicili **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Arkeologet Italiane zbulojne thesarin antik Mbi 34 20 monedha bronxi gjenden ne Sicili

Fatjon Kaloci
15.8.11
Ne nje menyre krejt rastesore, arkeologet italiane kane gjetur nje thesar te vertete ne ishullin e Sicilise te quajtur Pantellera ne Itali. Ky zbulim nenujor arkeologjik besohet se i perket viteve 264 deri ne 241 te para Lindjes se Krishtit. Ne ate kohe historianet kane permendur ishullin e Pantellera si nje molle sherri mes Romakeve dhe Kartagjenasve, ku Romaket arriten ta pushtonin ishullin ne Luften e pare Punike ne 255 para Lindjes se Krishtit por nje vit me vone ata do ta humbisnin serisht ate. Ne Luften e Dyte Punike ne 217 Para Krishtit,
Roma e mbizoteroi serisht ishullin dhe te dhenat flasin per perkujtime festive ne te cilat stampuan edhe monedha mbi kete event. Monedhat e gjetura besohet se flasin pikerisht per episode nga betejat mes Romakeve dhe Kartagjenes. Te 3 422 monedhat e gjetura kane te njejten ikonograf, Ne njeren ane te monedhes shfaqet Kore-Tanit Perenedesha e Fertilitetit, Ndersa ne anen tjeter te monedhes eshte nje koke kali e rrethuar me simbole si yje dhe 2 gjarprinj qe prezumon Caduceusin, nje simbol ne mitologjine Greke qe lidhet me Hermesin, i njohur ndryshe si lajmetari i perendive.
Shkenca ne Blog ne Corovoda On Line Blog