Maratona e Zjarreve ne Skrapar me i fundit ne Kozjak shuhet vatra e zjarrit **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Maratona e Zjarreve ne Skrapar me i fundit ne Kozjak shuhet vatra e zjarrit

Fatjon Kaloci
25.8.11
Imazhi Nuk i referohet ngjarjes por eshte element ilustrativ
25-08-2011 Ne oret e pasdites se vone te se djeshmes e merkure 24, nje zjarr perfshiu nje toke private ne fshatin Kozjak te Skraparit, pak kilometra larg lokalitetit Munushtir. Zjarri u mesua se u perhap ne nje hapesire rreth 2 hektaresh por kjo nuk u konfirmua zyrtarisht, ndersa para mbremjes se vone u shua totalisht. Temperaturat e nxehta jane justifikimi primar per zjarret e rena kete periudhe por nuk hidhet poshte as versioni i zjarrvenieve te qellimta nga banore lokal, per hapjen e tokave te reja. Ende nuk dihet nje shifer e sakte rreth hapesirave te djekura ne Krahinen e Skraparit ndonse mesohet se vetem gjate muajve korrik - gusht 2011 jane rregjistruar me shume se 8 raste. Ju po ndiqni Corovoda On Line Blog