Policia Egjiptiane arreston militantin Islamik te Ceshtjes "Te Kthyerit Nga Shqiperia" **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Policia Egjiptiane arreston militantin Islamik te Ceshtjes "Te Kthyerit Nga Shqiperia"

Fatjon Kaloci
28.8.11
28-08-2011 Policia egjiptiane ka arrestuar kete te diele ne aeroportin e Kajros nje shume te kerkuar si militant islamik. Nje person i quajtur Mohamed Al-Islamboli u arrestua menjehere sapo mberiti ne Egjipt ndersa e pret denimi me vdekje. Ai u denua ne Mungese ne vitin 1999 nga nje Gjykate ne Egjipt ne ceshtje e quajtur me emrin "Te Kthyerit nga Shqiperia" se bashku me 43 persona te tjere te kthyer nga Shqiperia, Kuvajti, Arabia Saudite Jemeni dhe Azerbaxhani. Te gjithe mendohen se i perkisnin nje grupi Al-Gama Al Islamiya te cilet konsiderohen pergjegjes per nje sere vrasjesh dhe me se shumti per vepren kriminale te 1997 te masakres se shume turisteve ne Luxour
Ju po ndiqni Corovoda On Line