Shperthen gazi brenda minieres. Mbi 10 te vdekur ne nje Miniere ne Kine **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Shperthen gazi brenda minieres. Mbi 10 te vdekur ne nje Miniere ne Kine

Fatjon Kaloci
15.8.11
15-08-2011 Ne nje lajm te bere publik vetem sot, autoritetet kineze cituan se dje e diele 14 gusht 2011 te pakten 10 persona mbeten te vdekur nga shperthimi i gazit ne brendi te nje miniere prane provinces GuiZhou. Lajmi u publikua sot nga agjensia kineze e lajmit Xinhua. Sipas lajmeve qe jep kjo agjensi, ne momentin e shperthimit 11 minatore kane qene ne brendi te mjediseve. Vetem 1 person ka mbijetuar por sipas kesaj media, ky i fundit ndodhet ne gjendje te rende pasi ka diegie te forta ne trup kryesisht ne
krahe. Miniera perdorej per qymyr nxjerrje. Sipas raporteve ne Kine cdo vit ne miniera humbasin jeten me shume se 3 000 minatore per shkak te kushteve te pasigurise ne minierat e qymyrit.
Bota ne Blog ne Corovoda On Line