Uragani Irene, Demet e pritshme mund te arrijne ne biliona **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Uragani Irene, Demet e pritshme mund te arrijne ne biliona

Fatjon Kaloci
26.8.11
26-08-2011 Me shume se 70 000 000 njerez shpresojne per dobesim te tij, por kjo duket e pabesueshme. Uragani Irene ka zbritur ne Kategorine 2 por sipas parashikimeve ai serisht do te kaloj ne shkallen 3. Ngadalesimi i shpejtesise e cila ne oren 13:45 shkonte ne 120 kilometer ne ore, po ben qe autoritetet te marrin me shume masa per evakuim. Disa shkencetare mendojne se syri i uraganit Irene apo epiqendra e vorbulles se tij do te bjer direkt ne New York, duke perfshire Manhatan dhe Broklyn dhe me pas uragani do te shkoj gjate brigjeve te lindjes. Guvernatori i Maryland po pergatitet per shpalljen e situates se jashtezakonshme, Kryebashkiaku i New York Michael Bloomberg tha se mbi 80 barka do te jene ne funksion te pritshem dhe se shume helikoptere po behen gati per emergjencen. Ekspertet thone se gradacelat e New Yorkut e perballin eren e fuqishme te Uraganit por jane permbytjet ato qe mund te sjellin probleme madhore. Imazhi ne bashkengjitje jep pamje satelitore te ores 13:45 te kesaj te premteje 26 gusht 2011.
Ju po ndiqni Corovoda On Line Blog