Edhe Obamen kishim manget. Obama kritikon Bashkimin Europian "i mefshte" **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Edhe Obamen kishim manget. Obama kritikon Bashkimin Europian "i mefshte"

Fatjon Kaloci
28.9.11
28-09-2011 Barack Obama sulmon Europen e cila sipas tij, "nuk ka reaguar shpejt ashtu si duhej" ne problemin e borxheve. Akuza e ashper erdhi gjate nje konference per shtyp qe Presidenti Amerikan Barack Obama po mbante per t'ju pergjigjur disa pyetjeve te bera ne rrjetin e dedikuar social Linkedin qe i referohet botes se profesionisteve, punetoreve te sektoreve ekonomike te ndryshme ne bote. Sipas Obama kriza financiare qe po perfshin Europen po tremb gjithe boten edhe perse masat e marra nga vendet e EuroZones nuk jane ne lartesine e duhur. Obama theksoi se Europa nuk ka marre akoma veten nga kriza ne 2007 dhe theksoi se qeverite europiane nuk u perballen ne menyren e duhur me sfidat dhe veshtiresite qe sistemi i tyre bankar duhej te kunderpergjigjej, dhe gjithe kjo u perkeqesua edhe me shume nga ajo qe po ndodh ne Greqi. Por Obama kaloi edhe me pertej se kaq duke thene "se problemet e pazgjidhshme te Bashkimit Europian kaluan kufijte e ketij kontinenti duke arritur te demtojne edhe ekonomine amerikane". Barack Obama i atribuoi keshtu pak caste me pare Europes pergjegjesine per shkaktimin e shume problemeve ne ekonomine amerikane vecanerisht ne sektorin e punesimit duke e vene ne veshtiresi rizgjedhjen e tij ne 2012. Reagimi i ashper erdhi ndersa kreu i shtepise se bardhe po i pergjigjej nje Punetori te sapo pushuar amerikan
Corovoda On Line