• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2018
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 476 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 271 BANORË

Pelegrinazhi ne prag: Te paret nisen tregtaret. Makinat e para drejt Kulmakut ne Skrapar

Mjetet e para kryesisht makina te larta jane te parat qe shkelin ne rreth vendin e shenjte te gushtit bektashi ne Skrapar. Keshtu gjate te enjtes dhe se premtes mjetet e para kryesisht qe perdoren nga tregetaret ambulante jan e drejtuar per ne Kulmak te Skraparit. Ne vigjilje te 19 gushtit nga ku merr start pelegrinimi, "mbaresine" te paret e kerkojne mesa duket tregetaret qe nuk jane vetem nga Skrapari por madje edhe nga Berati Fieri etj. Tradicionalisht Festa 6 ditore e cila kulmon ne 22 gusht ka edhe nje ane tjeter ate te tregtimit me cmime marramendase nga ana e tregtareve ambulante. Keta te fundit per cdo mall apo produkt e sherbim kane cmime teper te larta nga sa ndodh ne zone, duke shfrytezuar pelegrinet. Ne para nenkuptohet thuajse gjithcka, drute e zjarrit, mishi, pjekja, qirinjte, uji, buka etj. Per tu rikthyer tek shtimi i mjeteve qe po drejtohen drejt Kulmakut pjesa me e madhe e tyre preferojne rrugen e re dhe jo ate tracionale nga Corovoda per shkak te shpejtesise se udhetimit ne kohzgjatje.
©Corovoda On Line / Imazhi Viva Gjerbes Lejura per ripublikim per Corovoda On Line

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

NËN AXHENDË

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA