• COROVODA ONLINE PUBLIKON TË DHËNAT E POPULLSISË DERI NË 1 JANAR 2018
  • NË SKRAPAR BANOJNË GJITHËSEJ 17 476 BANORË
  • NË POLIÇAN BANOJNË GJITHËSEJ 17 271 BANORË

Trekking along the Canyon of Gradeci

Starting from the town hall square of Corovode go along the dirt road that goes up the river Skrapar that crosses the country. After 1 km you reach the stone bridge of the Ottoman era, and this begins to admire the canyon and the river valley. To his left are the inputs of an underground storage facility in the communist period still used by local people as a food warehouse. Continuing along the river and after 1 km you pass on the right a military depot and continuing further 1 km you will reach a stone quarry. Make sure that it is not in place because they could use explosive without warning, especially do not leave any vehicle in the vicinity. From the quarry is a path that ends in fifteen minutes the door and straight to the cave and inside the canyon. The cave is very interesting, his full tour would require a couple of hours entering into their bowels insidiously and would also require adequate equipment, though the initial entrance is not difficult. It is suggested to bring a flashlight and it will be very exciting. At the end of the visit to the cave to Corovode on the same street, back to the stone bridge. On the opposite bank of the river two paths in opposite directions: one on the left leads to the peasant village of Veseshte and one on the right road that connects the dirt road in addition to connecting Veseshte back to Corovode. From the stone bridge Corovode there are about 6 km of sliding paths. If you want to go to Veseshte, the trail is more wild and requires fifty minutes’ walk away from the city. Along the canyon initially enjoy beautiful views and then through some fields devoted to pasture you connect to the paths that lead to a few scattered houses that make up the village. From Veseshte the dirt road road that leads to Corovode in an hour, passing a small pond on the right and along the last stretch of the two small watchtowers military one or two places to round shape of reinforced concrete one meter thick, the legacy of period of the regime of Enver Hoxa. Shortly after enjoying the view of Corovode now, there is a path to go down in the center of the country.
Type: trekking
Level of difficulty: easy – medium
Location: along the river canyon Gradec
Length: 8 km on average
Journey time: 2.30 / 3 hours
Period: all year round
Corovoda Online

Autentik!

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

PËR KONTAKT - EMAIL: corovodaonline@post.com

Mbështetje

Këtu mund të jetë Njoftimi yt

NËN AXHENDË

8 Gusht - 76 vite nga Krijimi i BRASH, Lirzë, Helmës Skrapar
15 Gusht - 8 vite krijim i blogut lokal Corovoda Online
15 Gusht - Në promemorie kjo përkon me një ndër aksidentet e rënda të ndodhura në skrapar. Në Grepckë, 6 të rinj humbën jetën pasi një mjet me të cilin udhëtonin ra në brendësi të Kanionit Osum
19 Gusht - Në Zaloshnje, mbahet festa e zonës
20 Gusht - 74 vite nga Krijimi i Brigadës 16 Therepel, Skrapar
21 Gusht - Sivjet është Ditë pushimi në Shqipëri përkon me festë fetare.
22 Gusht - Dita Zyrtare e Pelegrinazhit Bektashi në Kulmak
23 Gusht - 83 vite nga rënia e heroit Riza Cerova
25 Gusht - Mbyllet zyrtarisht Pelegrinazhi Bektashi në Kulmak, Skrapar
25 Gusht - 26 Vite nga Greva e Poliçanit, Greva e parë Sindikaliste në Shqipëri
27 Gusht - 41 vite nga ndarja nga jeta e heroit Zylyftar Veleshnja
27 Gusht - Kjo datë konsiderohet si datë e krijimit të Kooperativës së parë në Skrapar, e cila u krijua në Vërzhezhë Skrapar në 1955

skrapari në fletë

Reklama Online

loading...

skrapari në fletë

NAVIGON

breakingnews
www.bashkiaskrapar.gov.al www.albrafting.com www.visitskrapar.com

HAPËSIRË PËR REKLAMA APO NJOFTIMET TUAJA