Ne krye te Bektashinjve zgjidhet Haxhi Baba Edmond Brahimaj **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Ne krye te Bektashinjve zgjidhet Haxhi Baba Edmond Brahimaj

Fatjon Kaloci
12.6.11
Eshte zgjedhur kete te shtune 11 qershor 2011 drejtuesi i ri i Kryegjushates Boterore te Bektashinjve. Keshtu pas ndarjes nga jeta afro 3 muaj me pare me pare ne prill 2011 te Kryeshyshit Haxhi Dede Reshat Bardhi, kete te shtune me vendimarrje unanime eshte zgjedhur Haxhi Baba Edmond Brahimaj ne krye te bektashinjve. Baba Mondi eshte nje personalitet i njohur i ketij besimi ne Skrapar. Ne Dhjetor 2010 Baba Mondi ne misionin e madherishem te besimit bektashi ne asokohe ne Maqedoni do te reagonte fuqishem ne massmedia ku persona te ndryshem benin presion per te tu larguar nga Teqeja e Tetoves Arabati Baba. Skandali i asokohemorri permase te madhe pasi nga persona me pushtet lokal te Tetoves  i kerkohej te braktisnin Qendren Boterore te Kryegjyshates ne Tirane duke evituar keshtu ndaresine qe synonin percarje te ketij besimiJu po ndiqni Skrapari.net Portali me interaktiv te lajmit lokal.