Papa Benedikti XVI ne 2012 me nje Benz te ri por kete here ekologjik **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Papa Benedikti XVI ne 2012 me nje Benz te ri por kete here ekologjik

Fatjon Kaloci
22.6.11
Kompania Mercedes-Benz do te krijoj ne fillim te vitit 2012 papamobilin e ri per Papa Benediktin e XVI. Lajmin e citoi per agjensite nderkombetare zedhenesi i Vatikanit, Federico Lombardi i cili nder te tjera tha se mjeti mund te merret ne dorezim ose ne fund te ketij viti 2011 ose ne fillim te 2012. Makina e re do te kete nje motor hibrid te dyzuar (qe do te thote mund te funksionoj me diegie ose edhe me energji) motori do te kete 60 kuaj fuqi, bateria do te jete e karikueshme prej litium jon, dhe ne nje ore mjeti mund te arrij shpejtesine 30 kilometra ne ore, pa ndotje ne ambjent. Nga data 22 deri ne 25 shtator 2011 Papa Benedikti XVI do vizitoj Gjermanine. Aktualisht makinat papamobil qe jane ne perdorim dhe qe mendohet se do jene edhe per viziten ne Gjermani jane Mercedes Benz ML430 te bardha dhe me xhama antiplumb. Ju po ndiqni skrapari.net me lajmet qe s'duhet ti lini pa shfletuar ne web. Eshte Ky Skrapari.net nga 1 korrik 2011 Radio Online