Afro 1 000 000 banore ne Kine jane Milioneret e Vendit prej tyre 60 000 jane bilionere **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

Afro 1 000 000 banore ne Kine jane Milioneret e Vendit prej tyre 60 000 jane bilionere

Fatjon Kaloci
25.8.11
25-08-2011 Kina ka bere publik sot e enjte 25 gusht 2011 nje lajm sensacional. Gjithcka i referohet Raportit te Mireqenies 2011 te bere publik nga grupi GroupM-Knowledge Horun. Sipas raportit ne Kine ekzistojne 960 000 milionere ndersa prej tyre 60 000 jane bilionere. Po sipas raportit kurioz, mosha mesatare e milionereve kinez eshte 39 vjec, ndersa mosha mesatare e bilionereve kineze eshte 43 vjecare. Shumica e kinezeve jane pjese e skemave te aktiviteteve tregetare, disa prej te pasurve jane drejtues te larte te ekzekutivit pra marrin te ardhura teper te larta, sikunderse ka mes tyre edhe me aktivitete spekulative. Pekini eshte vendi me me shume milionere i ndjekur nga Rajoni i Guandong dhe me pas i treti renditet sipas raportit Shangai. Ju po ndiqni Corovoda On Line Blog