BREAKING NEWS: 4 Gazetaret italiane lirohen pas rrembimit ne LIBI **COPY** -->

Baneri Kryesor Siper

BREAKING NEWS: 4 Gazetaret italiane lirohen pas rrembimit ne LIBI

Fatjon Kaloci
25.8.11
25-08-2011 Kater gazetaret italiane te rrembyer dje ne Libi sipas nje burimi jane leshuar sot. Gazetaret u rrembyen dje prane Zawiyah nga besnike te Gadafi. Lajmi u citua nga gazeta italiane Corriere della Sera, Dy nga gazetarët, Elisabetta Rosaspina dhe Xhuzepe Sarcina punojne per Corriere della Sera. Dy të tjeret, Domenico Quirico punon per La Stampa dhe Claudio Monici për Avvenire. Shoferi i tyre, nje libian , u vra gjatë rrëmbimit te se merkures. Konsulli italian në Bengazi, Guido de Sanctis, tha pas rrëmbimit që të katër janë duke u mbajtur në një apartament në Tripoli dhe të trajtohen mirë. Gazetarët u ndaluan nga një grup civilësh, ndërsa ata ishin po leviznin gjate autostradës ndërmjet Zawiyah, 40 kilometra në perëndim të Tripolit. Ju po ndiqni Corovoda On Line